Keresés eredménye

Tudod, melyik Magyarország legkisebb rágcsálója?

Aki látott már ilyen pindurka cukiságot, az igen szerencsésnek vagy jó megfigyelőnek mondhatja magát. Részint pöttömnyi termetének, részint kiváló rejtőszínének köszönhetően szinte láthatatlan a természetben. Valóságos mászóbajnok, és fészeképítő művészetéről is híres. Ki lehet ez a különleges teremtény?

2025.02.03.

Ez a cuki apróság lett az Év Emlőse

Amilyen pici, olyan értékes és ritka állatka lett az Év Emlőse 2025-ben. A magyar szöcskeegérről alig 20 éve derült ki biztosan, hogy még nem pusztult ki, de még most is komoly veszélyben van, fennmaradásáért sokak összefogására van szükség.

2025.01.29.

Méreg helyett természetes védelem

A tavaly megindult pocokinvázió komoly problémákat okozott a mezőgazdaságban. A legtöbben a vegyszeres rágcsálóirtásra esküsznek, de vannak olyan gazdálkodók, akik méreg helyett inkább egerészölyvek, vörös vércsék, baglyok és más ragadozók segítségét veszik igénybe.

2024.02.21.

Jobbra fordult a szöcskeegerek sorsa

Hazánk egyik legritkább, fokozottan védett gerinces állatfaja a magyar szöcskeegér, amely jelen tudásunk szerint egyedül nálunk fordul elő. A faj kutatása kiemelt fontossággal bír. A magyarszöcskeegér-felmérést harmadik alkalommal tartották meg egy többnapos tábor keretein belül.

2022.06.30.

Veszedelmes rágcsáló a mezei hörcsög?

A 18. század végén veszedelmes állatnak tartott mezei hörcsög állományait ma már a kihalás fenyegeti. Pedig az egykor túlszaporodott hörcsögöt akkoriban az ember is kihasználta, élelemhez juttatta a háztáji állatokat, a bőréből készült dohányzacskók pedig sok embert gazdaggá tettek. Persze e helyes gyűjtögető alaposan megdézsmálta a gazdaságokat is, mégis jó lesz-e nekünk, ha végleg eltűnik a földekről? E cikkben egy kis hörcsögtörténelem mellett mindenre választ kapunk.

2022.05.09.

Az Év emlőse könnyű, mint egy zacskó sütőpor

2022-ben az Év emlőse a védett törpeegér lett. Legkisebb rágcsálónk mindössze annyit nyom, mint egy zacskó sütőpor és ökölnyi kis fűfészket épít. A faj elterjedése Európában visszaszorulóban van, ezért is esett idén e kevéssé ismert apróságra a választás.

2022.02.15.

Ahol nincs hörcsög, az a baj, ahol van, ott meg az

Európa nagy részén a mezei hörcsög mára visszaszorult, ennek jelei nálunk is érzékelhetők, ezért is lett 2008-ban a faj védett. Minderről persze egészen mást gondol az, akinek földjén vagy kiskertjében falánk hörcsögök tizedelik a termést.

2021.04.07.

Apró, cuki és védett

Ha a kisemlősök között megrendeznék a cukiságversenyt, a mókás kinézetű, hosszú orrú cickány jó eséllyel indulna a dobogós helyért. Nemrég egy cickánycsalád és egy elkóborolt kölyök bukkant fel a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság irodájában.

2020.10.12.

„Megyerikum” lett a délvidéki földikutya

Bekerült a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba a délvidéki földikutya. Meg is érdemelte, hiszen a kritikusan veszélyeztetett rágcsáló a Kárpát-medence bennszülött faja, a szerbiai Vajdaságon és Magyarországon kívül máshol nem fordul elő. Ezen belül is az állatok kétharmada Bács-Kiskun megyében él, a legtöbb pedig Baja közelében.

2016.12.20.

Mogyorós pele, az akrobataparány

A pelefélék (Gliridae) mintegy 29 fajt magában foglaló családjának legkisebb termetű európai képviselője a bokrok és fák ágain rendkívül ügyesen mozgó mogyorós pele (Muscardinus avellanarius), amely életének jelentős részét a talaj szintje fölött tölti. E főként növényi táplálékot fogyasztó rágcsáló október vége és április között téli álmot alszik. A szerencsésebb természetjáróknak tehát már csak alig több mint két hónapjuk van, hogy megpillantsák a kis akrobatát.

2015.08.21.