Vártól várig az őszi tájban
A hegytetőkön tornyosuló várakban megelevenedik a történelem, a falakról meseszép a panoráma, ráadásul most őszi színekbe öltözött erdők mélyén túrázhatunk.
A hegytetőkön tornyosuló várakban megelevenedik a történelem, a falakról meseszép a panoráma, ráadásul most őszi színekbe öltözött erdők mélyén túrázhatunk.
Az Országos Kéktúra idén ünnepli 70. születésnapját, ezért felkerekedtünk, hogy három egymást követő napon bejárjuk a Lokomotív Turista Egyesület által kiírt „OKT 70” elnevezésű túramozgalom 70 km-es távját. Az első napon Makkoshotykáról indultunk, és Regéc váráig jutottunk. Szerelmesek lettünk a Zemplén csodavilágába.
→ TovábbIdén megint megrendezték azt a terepfutó versenyt, ahol két éve – gyönyörű környezetben – egy nagyon jót futottam. Ez adta az apropóját annak, hogy megint elutaztunk Boldogkőváraljára, és ha már olyan messzire mentünk, csináltunk egy családi hosszú hétvégét a futóversenyből, természetesen egy kis kékkel fűszerezve.
→ TovábbJúlius végén adták át a regéci vár bő egy év alatt újjáépített reneszánsz palotaszárnyát. Az épületben egy új kiállítás is nyílt, „Főúri pompa a várfalak között” címmel.
Javában zajlik a regéci vár részleges rekonstrukciója, amelynek keretében sütőházat, sáfárházat és borozót is kialakítanak, valamint több új kiállítással is készülnek. A tervezett építkezés 60 százalékánál tartanak jelenleg.
Nagy munkák zajlanak a regéci várban, folytatódik a Magyar Nemzeti Múzeum ásatása, helyreállítják a középső vár keleti részét és újjáépül egy 16. századi reneszánsz palota.
Az ősz közeledtének hírére különös vonzalom ébredt bennünk az erdők iránt. És ha már erdő, miért is ne legyen vadregényes és hegyvidéki? Ezt a két fontos paramétert szem előtt tartva szemeltük ki hazánk egyik legszebb vidékét, azon belül is a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Háromhuta község turistacsalogatóját. Két éjszakát töltöttünk el a falai között.
Múlt hét csütörtök után egy jelentős szakaszt tett még meg Gyárfás-Tóth Gábor és barátnője az Országos Kéktúrán, de sajnos egy időre fel kellett adniuk a teljesítést. Cikkünkből kiderül, miért, és az is, hogy meddig sikerült eljutniuk.
Az apró zempléni falu fölött áló vár évszázadok történelmét őrzi, miközben egy nagyösszegű európai uniós támogatás a vár történetében is új fejezetet nyitott. Vajon a változások után mi marad a régi Regécből?
Átadták a regéci vár öregtornyát, amely a felújítást követően pont úgy néz ki, mint hajdanán. Falai között kőtárat és multimédiás kiállításokat lehet megtekinteni. A községben kialakított fogadóépületben még több tárlat és 3D-s filmvetítés várja az érdeklődőket.
Újjászületik Regéc vára, és a településen egy modern látogatóközpontot is létrehoznak, így ősszel már interaktív tárlatokon ismerkedhetsz meg az 1300 körül épült erősség izgalmas múltjával.
Sietősen haladunk Regéc felé, a közeledő esőt megelőzve szeretnénk a települése érni. A Pálos kolostorromnál, Amadé-váránál és természetesen Sólyomkő szép kilátásánál kissé elidőzünk. Az őszi köntösbe öltözött táj meseszép, a földutakon bokáig érő sár, ezen a napon az esőkabát igen hasznosnak bizonyult.
Talán nincs is olyan természetjáró, aki ne rajongana a különleges hangulatú zempléni túrák iránt. Az ország nyugati felében, vagy középső részein élők sajnos ritkán jutnak el e számukra távoli vidékre. A Kalandorok forgatócsoportja négy napott töltött a titokzatos zempléni hegyek között.
A kalandok folytatódtak a Zemplén szebbnél szebb útjain és csúcsain. Téli túra, levált cipőtalppal fűszerezve.
A Kalandorok videoblog egy többnapos, téli túráról számol be, amelynek helyszíne a Zemplén, a meseszép, havas, vulkanikus eredetű hegyvidék.