Egy igazi ritkaság, egy kuhi tűnt fel a Dél-Alföldön
A vörös szemű, hamuszürke kuhi tényleg nem jár túl sűrűn felénk, a mostanival együtt ez csupán a hetedik észlelése Magyarországon.
A vörös szemű, hamuszürke kuhi tényleg nem jár túl sűrűn felénk, a mostanival együtt ez csupán a hetedik észlelése Magyarországon.
A kis hattyú igazi ritkaságnak számít felénk, az elmúlt tíz évben csak kétszer látták Magyarországon. Október végén, november elején pár napig a Balatonnál időzött egy példány, a madarászok legnagyobb örömére.
A különös szépségű apácaludak ritkán tűnnek fel a kontinens belső területein. Pár napja azonban a Fertő tónál sikerült videót készíteni hét példányról. A faj nemcsak szépsége miatt érdemel figyelmet, de számos meglepő érdekesség is kapcsolódik hozzá.
Szeptember elején tizennégy havasi lile állt meg táplálkozni a kardoskúti Fehér-tónál. Ez a madárfaj ritka vendégnek számít nálunk, pláne ilyen népes csapatban.
A napokban sorra észlelnek különleges madárfajokat az országban. A hétvégén Csongrád-Csanád megye déli részén, Tiszasziget környékén egy kisebb csapat fakó keselyűt láttak.
Vonulási időszakban, a gyakori madárfajok mellett, időről időre más kontinensekről idevetődő, ritka kóborlók is feltűnnek nálunk. Pár napja két amerikai faj, egy sárgalábú cankó és egy cankópartfutó tűnt fel Szeged közelében.
A lila virágú balkáni csillagvirággal az országban csak néhány helyen találkozhatunk. Ezek egyike a Körös-Maros Nemzeti Park makói tájegysége, ahol milliós nagyságrendben fordul elő.
A közelmúltban országszerte, több helyszínen is felbukkantak a pásztormadarak. Az elmúlt hetekben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén is megfigyeltek kisebb, homogén csapatokat és seregélyek közé vegyült egyedeket is.
A Felső-Tiszán most hálóba került vaskos csabak igazi ritkaságnak számít nálunk. Közel 12 év eltelt legutóbbi megtalálása óta, és az elmúlt harminc évet tekintve a mostani mindössze a negyedik bizonyított előfordulásnak számít.
Ritkán látott madarak, szerecsensirályok bukkantak fel a napokban a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon. A költőpárok száma ötszáz körül lehet az országban, de ezen a tájon csak a szerecsensirályok csak vendégként bukkannak fel.
A kucsmás sármány elsősorban a mediterrán térségben költ, az elmúlt évtizedekben azonban a faj északi terjeszkedésbe fogott, és a kétezres évek óta már nálunk is van évente egy-egy észlelése.
A felénk ritka vendégnek számító a pártásdaru május végén jelent meg Fertőújlakon. Néhány nappal később már az Apaji-halastavaknál bukkant fel, és azóta is ott időzik. Most videófelvétel is készült róla.
A terekcankónak már a neve is különös, felbukkanása pedig igazán ritkaságszámba megy Magyarországon. A napokban, a madarászok legnagyobb örömére, a Körös–Maros Nemzeti Parkban időzött egy magányos példány.
Magyarországon ötödik alkalommal sikerült megfigyelni a nálunk rendkívül ritka pártásdarut, a Dunántúlon, és azon belül a Fertőn, ez a faj első észlelése.
A különleges madarat Pest megyében, Dabas közelében látták, egy ottani gyurgyalagtelep lakóihoz csapódva. A zöld gyurgyalag Észak-Afrikában és Ázsiában honos, a faj ritka kóborló példánya most először tűnt fel nálunk.
Nagy szerencséje volt a Bán családnak a napokban. Egy hétvége alatt két különleges, ritka fajra is ráakadtak. Mind a vörösfejű gébics, mind a tarka pettyeskosbor meglehetősen szokatlan a Kiskunságban, az meg aztán különösen, hogy egy család, közel egy időben akadjon rá mindkettőre.
Megfigyelik és gyűrűzik a madarakat november 3-ig a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Barabás határában lévő Kaszonyi-hegyen, az egykori szigetvulkán-maradvány ugyanis fontos szerepet tölt be a vadon élő szárnyasok őszi vonulásában.