Nálunk is rohamosan terjed az erdei csótány
Egyre többször lehet velük a lakásokban is találkozni, de nem kell megijedni, ezek a csótányok nem terjesztenek betegséget viszont remekül tudnak repülni. Mutatjuk, mi velük a teendő.
Egyre többször lehet velük a lakásokban is találkozni, de nem kell megijedni, ezek a csótányok nem terjesztenek betegséget viszont remekül tudnak repülni. Mutatjuk, mi velük a teendő.
Bemutatjuk az erdő legutáltabb állatát, a kullancslegyet, aki mindig gondoskodik arról, hogy ne érezzük magunkat magányosnak túrázás közben.
Az óriás ázsiai imádkozósáska egy példányára bukkantak a Bács-Kiskun megyei Dávod határában. A faj hasonlít a nálunk honos ájtatos manóra, de annál nagyobb, és nem a fűben, hanem a lombkoronában él.
Az imádkozó sáskával ősszel, egészen az első fagyokig, még akár novemberben is találkozhatunk. Miniportré egy fura szerzetről.
Ha valamivel nem szeretnénk a természetet járva közelről találkozni, az – rögtön a medve után – kétségkívül a lódarázs. Szúrása rendkívül fájdalmas, és esetenként még annak is komoly gondot okozhat, aki nem allergiás a mérgére. Ha azonban megismerjük a fajt, nagyobb eséllyel védhetjük ki a kellemetlen eseményt. Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit a lódarázsról tudni kell, és azt is eláruljuk, mi a teendő, ha megtörtént a baj.
A fűrészlábú szöcskék meglelésében sokat segít az UV-lámpa, de vajon a kutatók miért is keresik az éjszaka leple alatt ezeket a rejtőzködő rovarokat?
Minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár. Ki ne tudná betéve ezt a kis mondókát, amit már egész kiskorunkban megtanítanak nekünk. De valóban tudjuk, mi a különbség?
Nem találkoztam még olyan emberrel, aki ne elragadtatással beszélt volna erről a különös élőlényről. Fura szerzet, nem vitás, amely a virágok között röpködve inkább tűnik parányi kolibrinek, mint lepkének.
Ha a Tisza-tónál jártok, és közelebbről megnézitek a vízen lebegő tündérfátyol vagy sulyom leveleit, sok helyen felfedezhetitek rajta ezt a kedves nevű rovart, a tünde-kék kabócát.
Mindig is szeretted a lepkéket? Most csatlakozhatsz egy közösségi kutatáshoz, ahol a lepkék vannak a fókuszban. Ha segíteni akarsz kedvenceidnek, vegyél részt a kutatásukban. Hogy ez mit jelent, mire jó, és hogyan vehetsz benne részt, cikkünkben eláruljuk.
Szikrázó napsütés, hullámzó tenger és a kabócák hegyet-völgyet betöltő ciripelése, egy adriai nyaralás elmaradhatatlan elemei. A kabócák énekét leginkább a mediterrán vidékekhez kötjük, pedig itthon is sokfelé lehet őket hallani.
Ha gyepeken, réteken sétálunk, gyakran találkozhatunk fűben ugráló rovarokkal. De vajon szöcskét vagy sáskát látunk? Hajlamosak vagyunk összekeverni őket.
A szúnyogok nemcsak nyári estéink bosszantó kísérői, főleg, ami mostani időszakot illeti, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthetnek. Számos betegség terjesztéséért felelősek, amelyek évente milliók életét veszélyeztetik világszerte. Most bemutatjuk ezeket, és megvizsgáljuk, hogyan lehetne biológiai módszerekkel hatékonyan védekezni ellenük.
Májustól számíthatunk a termetes tőrösdarazsak feltűnésére. A nem mindennapi rovar gyakran okoz riadalmat a lakott területeken, pedig nincs miért tartani tőle.
Európa egyik legnagyobb méhfaja, a kék fadongó sokakban rémületet kelthet hatalmas méretével, de a félelem teljesen alaptalan, mert a kékes színben játszó fekete órás teljesen ártalmatlan. De hol találkozhatsz vele?
Van egy „háziállat”, amelyik nem igényel túlzott törődést, mégis akár százával tarthatsz belőle otthon, sőt, lehet, hogy tudtodon kívül már most is nevelgetsz néhányat. Hangyafajokról, hangyanevelésről és hangyatartókról beszélgettünk Bakos Ádámmal, Magyarország leghíresebb „hangyafarmerével”.
A Magyar Rovartani Társaság által indított szavazáson a sisakos sáskát választották a 2024-es év rovarfajának. Az állat a Kárpát-medence jellemző lakója, elsősorban alföldi fátlan területeken tett kirándulások alkalmával személyesen is jó eséllyel találkozhatunk vele.
Először történt holtverseny az Év Rovara választáson, ugyanis a sisakos sáska és a pusztai hangyaleső ugyanannyi voksot gyűjtött be, ezért egy második körös szavazásra volt szükség.
Különös látvány a hófödte tájban repkedő rovar, mégsem a szemünk káprázik ilyenkor, ugyanis valóban léteznek a téli szúnyogok. De vajon mit csinálnak ilyenkor?
Homokos élőhelyek rovarai közül lehet választani az idei szavazáson, ami ezúttal is online zajlik.