
Egy finn szirti sas tűnt fel a Dél-Alföldön
A fiatal madár közel kétezer kilométert tett meg Finnországtól, ahol fiókaként gyűrűzték a Békés megyei Gyomaendrődig, ahol február végén látták.
A fiatal madár közel kétezer kilométert tett meg Finnországtól, ahol fiókaként gyűrűzték a Békés megyei Gyomaendrődig, ahol február végén látták.
Látványos felvételen nézhetjük, ahogy zsákmányt szerez egy Magyarországon is felbukkanó ragadozófaj.
Erre mondják, hogy ilyesmit csak egyszer lát életében az ember.
A varjak bátorságának és szemtelenségének nincs határa. Nem félnek még a náluk jóval termetesebb rétisasoktól sem. Olyannyira pofátlanok, hogy azt még a rétisasok sem bírják elviselni, így a konfliktusok gyakrabban végződnek a varjak győzelmével.
A rétisas egészen biztosan nem vízimadár, de hogy ez a példány hogyan került vízbe, és miért esett a tó fogságába, az a cikkünkből kiderül.
Szokatlan táplálékot talált magának egy békászó sas. De vajon mi vette rá erre az új szokásra a ritka ragadozómadarat?
A nálunk meglehetősen ritkán látható fokozottan védett madár nagy utat tett meg, és várhatóan csak átutazóban van. Az adatok szerint ő az első gyűrűs orosz halászsas, amely megkerült Magyarországon.
Ha még nem láttál rétisasokat fészekrakás közben, akkor itt egy hiánypótló videó.
Ezúttal szerencséje volt a rétisasnak, de az esetek többségében sajnos belepusztulnak a mérgezésbe. A most pórul járt ragadozómadár már szabad, elengedésének pillanatairól egy szép videót is mutatunk.
Európa egyik legnagyobb termetű sasfajának elnevezése minden országban kötődik királyi, eleganciát sugárzó, de egyben harcias megjelenéséhez. De mit is kell tudni erről a fenséges fajról, amely kis híján eltűnt nálunk a múlt század első felében?
Ebben az évben mindhárom pár költött, egy fiókát meg is gyűrűztek. Videón nézheted meg a különleges eseményt.
A fokozottan védett halászsast leginkább tavasszal és ősszel csíphetjük el hazánkban. Ahogy a neve is utal rá, a faj legfőbb táplálékát a halak jelentik, testfelépítése is ehhez alkalmazkodott.
Az első halászsasok a napokban érkeztek Magyarországra, ahol elsősorban a nagyobb halastórendszerek térségében tűnik fel egy-egy példány. Ez a nálunk ritkán felbukkanó fokozottan védett madár nemcsak szép, de vadászati technikája is igen látványos.
Lerakták tojásaikat és már a fészkeken ülnek a rétisasok tojói a Dévaványai-Ecsegi pusztákon.
Idén is számba vették a Kárpát-medencében tartózkodó ragadozó madarakat, és megérkeztek az eredmények. Mutatjuk.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is megrendezi az Országos Sasszinkront.
A dél-alföldi tájakon meglehetősen ritkán látni szirti sasokat. A napokban azonban felbukkant egy fiatal példány a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén.
A békászó sasok hegy- és dombvidékeken költenek, a dél-alföldi tájakra csak táplálkozni járnak. A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság területén mostanában több példányt is láttak ebből a fokozottan védett ragadozómadárból.
Hazánkban ezidáig mindössze két alkalommal sikerült megfigyelni az egyébként is ritka fajt.
A napokban megszületett az ornitológiai világrekord, bizonyítottan kirepült a 4 parlagisas-fióka a fészekből.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.