Várak régen és most 2.
Képes időutazásunkon most ti is megnézhettek jó néhány várat egykori állapotában és napjainkban.
Képes időutazásunkon most ti is megnézhettek jó néhány várat egykori állapotában és napjainkban.
A Karancs–Medves-vidék nem tartozik a legfelkapottabb kirándulóhelyek közé, pedig az egyébként nem túl nagy terület szuper élményeket tartogat, ráadásul még a fővárostól sincs túl messze. Miért érdemes mindenképp ellátogatni ide?
Az ország északi peremén hullámzó Medves-vidék egyik legszebb látnivalója, és egyben jelképe a határ túloldalán rekedt Somoskői vár. A magyar oldalról autóval is könnyedén megközelíthető erősséghez a szlovákiai Sátorosbánya felől egy igényesen kiépített tanösvény vezet, melyet végigjárva szinte úgy érezhetjük magunkat mintha egy másik világba csöppentünk volna.
→ TovábbÁll Somoskő fölött egy vár, amely sajátos időkapszulaként magasodik a Medves egyik vulkanikus kúpján. A Salgótarjánhoz tartozó településrész érdekessége, hogy kettészeli a magyar-szlovák határ: Somoskő még Magyarországon, ám vára már Szlovákiában van. Szerencsére a schengeni egyezmény életbe lépése óta a vár magyar oldalról is szabadon látogatható.
Nézd meg hazánk hóval fedett várait és a fehérre festett táj szépségeit egy ifjú és tehetséges természetfotós képein!
Az ország északi peremén fekvő Somoskői vár a Karancs-Medves-vidék jelképe, az egyik legkedveltebb turistacélpont. Jellegzetes, sisaktetős nyugati tornya a közelmúltban egy új járószinttel bővült.
Gyermekkorom legszebb nyarai kötődnek ehhez a palóc főváros köré fonódó káprázatosan szép bazaltvulkán-koszorúhoz, a Medves-vidékhez. Örömmel látom, mostanában egyre többen indulnak el, hogy felfedezzék tájait, várait, kicsiny palóc falvait. Éppen ezért gondoltam egyet, és csokorba gyűjtöttem, mit is érdemes felfedezni, ha az ember először jár ezen a csodálatos tájon.
→ TovábbSomoskő várát sokan látogatják, legtöbben az alatta lévő bazaltzuhataghoz is lesétálnak. Kevesebben ismerik ugyanakkor, hogy a túloldalon egy látnivalókban gazdag tanösvény várja a továbbmerészkedőket.
Somoskő még Magyarországon, ám vára már Szlovákiában van. Szerencsére a schengeni egyezmény életbe lépése óta a vár magyar oldalról is szabadon látogatható.
→ TovábbTrianonra emlékező túránkon a somoskői vártól indulva láttuk a Tavas-bánya festői katlanját, a zúgó Zagyva folyó bővizű forrását, jártunk gyönyörű erdőkben, alföldi rónákat idéző bazaltfennsíkon, és a piros sapkás kis határkövek mentén végül megérkeztünk Ceredre.
→ TovábbNógrád megye északi peremén, a szlovák határ mentén, a Cserhát lankái és a Mátra bércei által körül ölelt vulkánok tüzében született gyönyörű hegyvidékünk, amely az egykoron benne tanyázó nagyvadakról kapta nevét: ez a Medves-vidék.
→ TovábbNincs is annál kényelmesebb, mint amikor egy ismeretlen tájat szervezett túra keretében fedezhetünk fel. A Karancs-Medves teljesítménytúra számomra egy ilyen esemény volt, amely a testmozgás mellett egy fantasztikus, természeti és történelmi látnivalókban egyaránt gazdag vidéket tárt fel előttem.
Thuróczy Lajos bátyánk az ilyen vendéglátóhelyekre szokta mondani, hogy annyira jó, hogy már túl jó. Valóban high-tech, minden a helyén, és kecskék, nyulak, csüngőhasú vietnami disznók társaságában itt vészeltük át a monszunt.
Végtelen számú célja lehet annak, hogy nekilóduljunk egy túrának. Megmászni egy hegyet azért, hogy csodás panoráma táruljon elénk, vagy épp megcsodálhassunk egy őseink által épített várat. Vadászhatunk ritkán látott virágokra vagy rovarokra, esetleg egy kis nyugalomra áhítozva a természet feltöltő látványában szeretnék elmerülni. Egy biztos: az e heti összeállításunkban szereplő képek készítésénél szívesen ott lettünk volna mi is.