Titokzatos fehér árnyak a zeleméri templomromnál
Gyönyörűen rendezett környezettel és békés nyugalommal várja a történelem, a romok, és a legendák szerelmeseit a Debrecen közelében, egy kunhalom tetején álló zeleméri templomrom.
Gyönyörűen rendezett környezettel és békés nyugalommal várja a történelem, a romok, és a legendák szerelmeseit a Debrecen közelében, egy kunhalom tetején álló zeleméri templomrom.
Félúton a Káli-medence és a Balaton között szerényen húzódik meg egy kis völgy öt aprócska faluval. A dombok ölelte Nivegy-völgyben jártunk, ahol nemcsak szép tájakat és érdekes látnivalókat láttunk, de a jó borokról, a közösség erejéről és a kecskesajt készítésének rejtelmeiről is beszélgettünk.
Összeállításunkban olyan egyedi hangulatú, középkori pusztatemplomokat ajánlunk, amelyeket különleges rommá sűrített az idő. Szántóföldek közepébe fúródva vagy kukoricatáblák között bújnak meg, és elpusztult települések utolsó hírmondóiként mind felfedezésre várnak.
Ha még nem hallottál a somolyi templomromról, nem hibáztatlak, mert nem tartozik az ismertebb és egyszerűen elérhető turistacélpontok közé. De ha szereted a kalandosan megközelíthető és emberek által alig járt helyeket, melyeknek olyan atmoszférájuk van, hogy napok múlva is nyugalom árad szét benned, amikor felidézed, azt javaslom, mindenképpen keresd fel egyszer.
Megszépült a Tatabánya külterületén található majd 800 éves Árpád-kori templomrom, amely a középkori Csákányosegyháza falu egyetlen megmaradt mementója.
A Balaton környéke, elsősorban a tótól északra fekvő területek meglepően sok templomromot rejtenek. Összeállításunkban öt olyan romot ajánlunk, amelyek önmagukban is kiváló kirándulási célpontok egy borúsabb napon.
A kövesdi templomrom valóban különleges, és ez nem valamiféle költői túlzás. Aligha van Magyarországon még egy olyan Árpád-kori templom, amely egy római villa alapjaira épült, és amelynek oltárán nap-éj egyenlőségkor különös fénysugár jelenik meg. Falait török ágyúk rombolták, az idő emésztette rendületlenül, de 800 év sem tudta teljesen eltüntetni. Nemrégiben pedig állagmegóvást, kerítést kapott, és környezete is egyedi módon újult meg.
A zámolyi Szent Lőrinc templomromnál járva nehéz elvonatkoztatni attól, hogy egy temetőben vagyunk, ahol a rom körül földből kiálló régi sírkövek meredeznek. Az égbe törő falmaradvány mellett különös érzés keríti hatalmába az embert, mintha egy ősi szertartás díszletei között sétálna.
A tiszaderzsi templomrom sokkal több, mint téglák megmaradt sokasága, hiszen egyik utolsó hírmondója e térség virágzó Árpád-kori életének.
Van a Bakony eldugott szegletében egy különleges hely, amely egyszerre időtlen, megnyugtató és sejtelmes. Ahol széles legelők, mezők és hullámzó dombok ölelésében egy elpusztult falu festői romtemploma mintha évszázadok óta arra várna, hogy ezt az alig-alig ember járta helyet felfedezzék a maga gyönyörű változatosságával. Nagykeszi „csonka tornyának” meglátogatása simán az egyik legjobb történés lett ezen a fura tavaszon.
Lajosmizsétől néhány kilométerre, szántók és gyümölcsösök mozaikjai között áll magában a Felső-Kiskunság egyik legérdekesebb gótikus templomromja. Mizse-szék középkori templomának csonkán égnek meredő falai az idő és a történelem viharaival dacolva őrzik az egykor itt élt kunok és „szállásuk” emlékét.
Soltszentimre és Csengőd határában, a pusztába vetve, a kiskunsági szikes tavak, sztyepprétek és szélfútta homokhátak rejtekében áll egy különleges Árpád-kori templom, melyet rommá sűrített az idő. Megmaradt csonka tornya és falai 800 év tanúi.
Ahol a Közép-dunántúli Piros túraútvonal elhagyja a Vértest, de még nem ért át a Gerecsébe, ott egy festői környezetben találjuk Csabdit és egy különleges romtornyot.
Összegyűjtötték a környékről az eredeti köveket, azzal erősítették meg a falakat. A töki templom csak az első állomása egy most induló felújítási programnak.
Somogy megye egy eldugott szegletében, Hosszúvíz község külterületén fekszik az elnéptelenedett Cserfekvés. Egykori temploma romokban, egy sehova nem vezető földút mentén, fák lombjai között bújik meg. Aki szereti az elhagyatott, pusztulófélben lévő kápolnák egyedi hangulatát, vagy fekete öves pusztatemplom-rajongó, annak kihagyhatatlan.
Béndek, vagy más elnevezéssel Béndek-puszta már az ókorban is lakott település volt a Somogy megyei Hács közelében, 1983-ban teljesen elnéptelenedett. Ami belőle megmaradt, azt birtokba vette a természet, és az idő szinte teljesen megsemmisítette. Megnéztük az elveszett falut.
→ TovábbA vértesszentkereszti bencés apátsági romokat tavaly nyár óta lehet újra látogatni. Egy kora tavaszi túra keretében indultam útnak az ország egyik legszebb román kori műemlékéhez, amelynek köveiben közel ezer év története sűrűsödik össze.
A természetjárás egyik legizgalmasabb formája a tematikus túrázás. Mindegy, milyen témát követünk - geológiait, történelmit vagy vallásit -, hiszen így egy adott terület bejárása nem csupán túraélmény lesz. Mi ezúttal várakat és rég elfeledett romokat kerestünk a Vértesben.
Három megkapó Árpád-kori romtemplomot és egy parádés balatoni panorámával bíró kápolnát fűztünk fel egy túrára, amelyről talán nem túlzó az állítás, hogy „lefölözi” az északi part legszebb templomos látnivalóit.
Herpály tipikusan az a fajta település, amelyet nem igazán érdemes a térképen keresni, mert nincs rajta. Történt ugyanis, hogy a 17. század derekán, a török háborúk idején, mint annyi más alföldi falu, elnéptelenedett. De mégsem tűnt el teljesen, emlékét ma Berettyóújfalu keleti szegletében található középkori templom romjai őrzik.