Videón a teknősök élvecsapdázása a Tiszán
Most először fogtak az inváziós fajok mellett őshonos mocsári teknőst a Tiszán. A felvételről kiderül, mi ilyenkor a teendő, valamint a csapda működését és magát a fajt is részletesen megismerhetjük.
Most először fogtak az inváziós fajok mellett őshonos mocsári teknőst a Tiszán. A felvételről kiderül, mi ilyenkor a teendő, valamint a csapda működését és magát a fajt is részletesen megismerhetjük.
Kvízünk főszereplője a Tisza és annak környezete. Ha ott élsz, ha jártál már ott, pláne, ha rendszeresen visszajársz a folyóhoz, bizonyára nem lesznek nehezek a kérdéseink. Kezdhetjük?
Az eddigi legszennyezettebb útvonalon zajló verseny rekord eredményt hozott: 17,5 tonna hulladéktól sikerült mentesítenie az árteret a résztvevő közel 350 petkalóznak. Ráadásul ezúttal nem is egy, hanem két folyó, a Bodrog és a Tisza megtisztításán dolgoztak.
A Tisza egyre alacsonyabb vízszintje miatt Szolnokon ismét előtűntek a török kori híd maradványai. A városban a folyó vízszintje már csak néhány centiméterrel marad el a két évvel ezelőtti negatív rekordtól.
Az elmúlt időszakban akkora volt a hőség és az aszály, hogy Cibakházánál újra előbukkant az óriási homokpad, Vezsenynél pedig szinte félig kiszáradt a Tisza.
A Tiszánál kapták lencsevégre a korrekorder madarat. A szakembereknek nincs tudomásuk ilyen idős, gyűrűzött fekete gólyáról. Szerintetek mennyi idős lehet ez a matuzsálem?
Halőrök gyűjtötték össze a folyó árteréből az ott rekedt halakat, megmentve őket a várható pusztulástól.
Szolnok közelében, a Tisza hullámterében elhelyezett úszó költőszigeten immár 18 küszvágócsér-fészekből kelt ki fióka. A webkamera segítségével pillants be a csérsziget nyüzsgő mindennapjaiba!
Rekordszámú résztvevővel 3 nap alatt több mint 7,5 tonna hulladéktól mentesítették a folyót a PET-kalózok, amivel bőven felülmúlták a tavalyi 6,5 tonnás mennyiséget.
Nézd meg videón, hogyan népesítették be a fokozottan védett madarak a nekik készített mesterséges szigetet!
A PET Kupa sok éve küzd azért, hogy megtisztítsa a Tiszát – a jórészt felvízi országokból – hozzánk érkező hulladékáradattól. Két éve azonban a probléma forrásánál, Kárpátalján is akcióba kezdtek; a cél a forrásvidéki területek megtisztítása és a kárpátaljai szelektív hulladékgyűjtés előmozdítása.
Idén a sár jelentősen megnehezítette a petkalózok munkáját, a negyedik alkalommal megrendezett hulladékszedés mégis rekordot döntött: 1,5 tonna szennyező anyagtól mentesítették a Szipa-főcsatorna alatti ártéri erdőt.
Újabb árhullám vonul le a Tiszán, mi pedig megnéztük, mennyire árasztotta el a víz a Tisza-tó térségét.
Hihetetlen látvány fogadta a Tisza-parton Újszegednél az arra járókat. Busák tucatjai ugráltak ki a vízből. A nem mindennapi jelenséget sikerült megörökíteni.
Eddig kizárólag házi kedvencként, otthon tartott teknősfaj kivadult példányára bukkantak a Közép-tiszai Tájvédelmi Körzetben, ami nem biztos, hogy jó hír, hiszen ennek az újonnan megjelent idegenhonos fajnak a természetes környezetben történő előfordulása sok kérdést vet fel.
A Kisköre és Szolnok közötti szakaszon 937 zsák szemetet gyűjtöttek a petkalózok július 29-től augusztus 6-ig a XI. Tiszai PET Kupán.
A mérgező, ugyanakkor védett lápi növényritkaságot Lakitelek közelében fedezték fel.
A napokban tetőzik a Tisza vízállása Kiskörénél, ahol a hallépcső teljesen víz alá került. Fotókon a hallépcső, amikor még kilátszott, és most, amikor a víz alatt rejtőzik.
A decemberi kiadós csapadék meghozta az áradásokat is, a Tiszán a napokban levonuló árhullám miatt valahol már másodfokú árvízvédelmi készültség is volt.
A következő napokban érkező eső jelentősen növelheti a Tisza és a Duna vízszintjét, ami most igazán jó hír megcsappant folyóinknak.