Így telelnek a túzokkakasok
Gyönyörű példányokat videóztak le egy kisunsági repceföldön hazánk egyik legnagyobb testű röpképes madárfajából.
Gyönyörű példányokat videóztak le egy kisunsági repceföldön hazánk egyik legnagyobb testű röpképes madárfajából.
Hamarosan jönnek a többiek is, a dévaványai Túzokvédelmi Állomáson ugyanis minden évben több túzokcsibét nevelnek fel elhagyott túzoktojásokból.
A puszták büszke kakasai a téli tollruhájukat már lecserélték, vörös tollazatot és tetszetős bajusztollakat növesztenek, hogy március végén, április elején, a dürgés időszakában magukhoz csábítsák a tojókat.
A túzokkakasok már februárban elkezdték felölteni díszes nászruhájukat. Látványos, vörös tollakat és tetszetős bajusztollakat növesztenek, hogy március végén, április elején, a dürgés időszakában magukhoz csábítsák a tojókat.
Szépítkeznek a túzokkakasok a nászra, szürke nyaktollazatukat vörösre cserélik, és díszes bajusztollakat növesztenek.
Már egyre nagyobb csapatokban látni a túzokokat az alföldi pusztákon. Egyelőre külön csoportokban mozognak a kakasok és külön a tojók az idei fiókáikkal. De egy jó táplálkozóterület akár közel is hozhatja őket egymáshoz.
Negyvennégy éve vette kezdetét a Békés megyei rezervátumban a túzokvédelmi munka. Idén újabb mérföldkőhöz érkeztek.
Hamarosan további pelyhes jövevényekre is számíthatunk, akik szintén mentett tojásokból kelnek majd ki.
A Filmdzsungel stúdió ezúttal a túzokokról készített egy varázslatos rövidfilmet. Kávét előkészíteni, hátradőlni, öt perc nyugalom következik a dürgés jegyében.
Dévaványa térségében belekezdtek látványos násztáncukba a túzokok. Cikkünkből kiderül, mi a teendő, ha szeretnéd látni a nem mindennapi jelenséget.
A Körös–Maros Nemzeti Park Dévaványa–Ecsegi-puszták részterületén élő túzokkakasok már nászruhába öltöztek, készülődnek a március végén, április elején kezdődő dürgésre.
A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a téli időszakban plusz takarmány kihelyezésével segítik a túzokok telelését. Félő, hogy ha elvonulnának, az sok egyed pusztulásával járna, ezért megpróbálják elérni, hogy a madarak télire is inkább a biztonságos élőhelyen maradjanak.
A tél közeledtével kisebb-nagyobb csapatokba állnak össze az Alföld nagy madarai. Esetenként akár 20 fős, vagy annál jóval nagyobb egyedszámú csoportokba is összeverődhetnek, és élelem után kutatva békésen együtt mozognak a lucernaföldeken, tarlókon.
Sikeresen beilleszkedett vad társai közé az a tizenegy fiatal túzok, amelyeket mentett tojásokból keltettek ki és neveltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán.
Mikla-pusztáról keveset hallani, pedig itt találjuk az öreg kontinens legszebb szikformáit és elképesztően gazdag élővilágnak nyújt menedéket.
→ TovábbTúlpörgetett életünkben hajlamosak vagyunk minden téren csak a legszebbre, a leghíresebbre, a legkülönlegesebbre figyelni. Épp ezért most olyan látnivalókat mutatunk be, melyek nem tartoznak a legismertebbek közé, de ettől még nagyon is érdekesek, és mindenképpen érdemes meglátogatni őket.
Az egyik nemrég kikelt, mozdulatlanul meglapuló apróságról felvétel készült a Kiskunsági Nemzeti Parkban. De miért ez a túzokok stratégiája, és mi ellen nem hatásos a módszer?
Még tart a túzokok látványos násztánca, a dürgés, ugyanakkor már megkezdődött a tojásrakás is. Mivel a túzok szaporodása szempontjából a legkritikusabb időszak a kotlás és a fiókanevelés, ezért ilyenkor a fészkelőhelyül szolgáló gyepeken, szántókon fokozott óvatossággal kell mozogni.
Sajnos el kellett halasztani a Vadlovak – Hortobágyi mese című magyar természetfilm bemutatóját, de addig is közzétettek egy újabb érdekes részletet, méghozzá a túzokdürgésről.