Csodás fotók készültek az év üstököséről
Még pár napig csodálhatjuk az esti égboltot bejáró kométát. Aki idáig lemaradt róla, azoknak itt van néhány nagyszerű felvétel.
Még pár napig csodálhatjuk az esti égboltot bejáró kométát. Aki idáig lemaradt róla, azoknak itt van néhány nagyszerű felvétel.
A kométa sikeresen túlélte a szeptember 27-i napközelséget, október 11-től pedig akár szabad szemmel is megfigyelhetjük az égi vándort.
A hullócsillagok, a napfogyatkozás vagy egy üstökös feltűnése már évezredekkel ezelőtt is megmozgatta az emberek fantáziáját. Régen leginkább baljóslatú jelnek tekintették az égbolton feltűnő rendkívüli jelenségeket, és különös teóriákkal próbálták azokat megmagyarázni.
A nyári éjszakák egyik legvarázslatosabb természeti jelensége a Perseidák meteorraj augusztusi látogatása. De mi is pontosan a Perseidák, és hogyan lehet megfigyelni? Idén mikor láthatjuk a meteorrajt? Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Szenzációs eredmény a magyar csillagászatban a július hónapban felfedezett két üstökös. Mindkettőt Sárneczky Krisztián csillagásznak köszönhetjük, és ezzel egy rekordot is felállított.
A Jupiter, a Hold, az Uránusz és a Fiastyúk együttállását jórészt akár szabad szemmel is láthatjuk ma.
A Magyar Természettudományi Múzeumban két asztrofotós két gyönyörű képét csodálhatjuk most meg a világűr izgalmas világából, az egyiken az idén felfedezett Nishimura-üstökös tündököl egy pazar asztrotájképen, a másikon pedig színpompás hegyeket formáló ködösségek varázsolják el a nézőit.
Csak néhány hete, augusztus 12-én fedezte fel egy japán amatőr csillagász az égitestet, ami szeptember 12-én lesz a legközelebb hozzánk.
Mi más is tündökölhetne 2023 egyik legszebb asztrofotóján, mint az az 50 ezer évente felénk járó üstökös, amely majd egy évig tartotta lázban a csillagászokat. Ráadásul három csóvát is növesztett, de hogy hogyan, az kiderül a cikkből.
Aki nem szeretné kivárni az Oort-felhőből érkezett üstökös következő megjelenését, most jól megnézheti magának.
Az Oort-felhőből érkezett vendégünk, a C/2022 E3 (ZTF)-üstökös február elején ér földközelbe. Január végétől sötét, fényszennyezéstől mentes égbolton halványan akár szabad szemmel is látható lesz Magyarországon. Közepesen nagy átmérőjű távcsövekkel pedig még szebb látványt nyújthat. Érdemes lesz kémlelni az eget.
Január végén egy olyan égi vándor érkezik, amelyet csak 50 ezer évente láthatnak a Föld lakói.
Sötét, tiszta égbolton akár szabad szemmel is látható válhat a PANSTARRS üstökös május első felében.
A „piszkos hógolyó” jött, látott, győzött, és az év üstököse lett 2021-ben. Most mindent megtudhatsz a Leonardnak elkeresztelt gyönyörű égitestről.
Az egy évvel ezelőtt felfedezett Leonard-üstökösről készült gyönyörű és részletgazdag felvétel elkészítése nem volt izgalom nélküli. A történet főszereplői: egy robottávcső a déli féltekén, néhány alattomosan bekúszó fátyolfelhő és egy jó szándékú segítő.
Egy sokat fotózott és egy tavaly felfedezett égi objektum szerepel 2021 két utolsó hónapjának legszebb asztrofotóin. Utazzunk együtt a csillagok közé a különleges képek segítségével!
Magyarországon 36 éve nem történt ilyen, ráadásul ez a 2022-es év legelső felfedezett üstököse.
A Leonard üstökös jó régen járt erre, legutóbb 80 ezer éve tűnt fel a Naprendszer belsőbb régióiban. Ha szerencsénk lesz, december 10-én akár szabad szemmel is kiszúrhatjuk napkelte vagy napnyugta környékén.
Mi mást ábrázolhatna július hónap legszebb asztrofotója, ha nem a C/2020 F3 (NEOWISE) elnevezésű üstököst, amely az idei év legjelentősebb csillagászati jelensége volt. De hogy a rengeteg üstökösfotó közül miért pont ezt emelték ki legjobbként, azt cikkünkből megtudhatod.