Ne kerülj célkeresztbe!
Itt az őszi vadászidény, és egyre több olyan hír jelenik meg, amelyek különböző erdőterületek lezárásáról szólnak. Annak jártunk utána, hogy mit tehet ilyenkor egy természetjáró.
Itt az őszi vadászidény, és egyre több olyan hír jelenik meg, amelyek különböző erdőterületek lezárásáról szólnak. Annak jártunk utána, hogy mit tehet ilyenkor egy természetjáró.
Szent Hubertus napjának alkalmából a Központi Statisztikai Hivatal közreadott egy infografikát, amiből többek között az derül ki, hogy a vadásztársaságok bevétele csúcsértékre emelkedett.
Az elmúlt napokban nagy port kavart a Bükkben meglőtt férfi esete, amely kapcsán azóta is különféle teóriák keringenek a kommentszekciókban. Az ügyről nagyon kevés konkrétum derült ki, mi ezeket alapul véve mutatjuk be, hogy kire milyen szabály vonatkozott.
Eddig a farkas veszélyeztetett fajnak számított Európában, egyesek szerint most a farkasok jelenthetnek veszélyt.
Kezdődik a szarvasbőgés, majd jön a dámbarcogás, ami azt jelenti, hogy beköszöntött a vadászati szezon is. Erre figyelj a Bakonyerdő Zrt. erdőterületein.
Január 6-án, azaz pénteken, vadászat miatt nem lehet látogatni az egyik legnépszerűbb kilátónk környékét.
Mielőtt túrázni indulnánk, érdemes tájékozódni az adott területre vonatkozó aktuális szabályokról.
2020 őszén kezdték el a bizonyítékok gyűjtését a gerendási Széchenyi Zsigmond Vadásztársaság területéről, mert a gyanú szerint rendszeresen követtek el állatkínzást védett ragadozó madarakkal szemben az élvefogó csapdák jogszerűtlen üzemeltetése során. A vadkamerás felvételek bizonyították az eseteket, és jelenleg is állatkínzás gyanújában folyik a nyomozás.
Érdekes szituációnak volt szemtanúja Fehér Gábor fotós a székesfehérvári Sóstón. Szerencsére nála volt a fényképezőgépe, és egy pompás fotósorozatban örökítette meg, mi történik akkor, ha a préda nincsen egyedül, és a különleges hármasból végül, ki lesz a győztes, és ki az, aki hoppon marad.
Majdnem kiirtottuk, aztán visszatelepítettük őket, elszaporodtak, most pedig egy új rendelet értelmében kilőhetik a hódokat az országban.
A vidrát nappal ritkán látni, főleg éjjel aktív, ezért is volt nagy szerencséje a felvétel készítőjének, hogy fényes nappal sikerült megörökítenie a vadászó vidrákat. Ám az izgalmas fordulat ezután jön, vajon mi történik, ha rétisasok csapnak le a vidra ebédjére? Mutatjuk a videókban.
November 5-én egy elpusztult vörösnyakú ludat találtak a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén. A vizsgálatok során kiderült, hogy az állat testében ólomsörét volt. A Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján sérülékeny besorolású fajok közé tartozik, világállománya csökkenő, 20 ezernél is kevesebb pár él belőle.
A vidra általában éjjel aktív, így elég nagy mázlija volt Szendőfi Balázsnak, hogy fényes nappal tudta megörökíteni e vidravadászat minden pillanatát, ráadásul drónnal.
Ősszel újra folytatódik az a nemzetközi kampány, amely hét madár hősies vándorútját követi nyomon. A Nemzetközi Madárvédelmi Tanács (BirdLife International) kezdeményezésével indult kampány a vonuló madarakra leselkedő, emberi eredetű veszélyeztető tényezőkre hívja fel a figyelmet.
Az elmúlt évtizedekben jelentősen megnőtt az aranysakálok száma Magyarországon, jelenleg mintegy 6500 példányt tartanak számon a szakemberek.
Tőkésrécét és nyári ludat lőttek, utóbbira csak december 31-ig lehet vadászni, emellett kacsahívó magnót használtak, ami a vadászati rend megsértésének minősül.
A Mecsekoldal elhanyagolt kertjeiben megtelepedett vaddisznók nagy károkat okoztak a környék gyümölcsöseiben, ezért a rendőrség augusztus elejétől december végéig engedélyezte a belterületi állomány gyérítését.
A BirdLife International nevű nemzetközi madárvédelmi szervezet napokban megjelent tanulmánya szerint a világban előforduló közel 11 ezer madárfaj 40 %-ának létszáma csökkent az elmúlt évtizedekben, és több jól ismert fajt is a kihalás veszélye fenyeget.
Ha mostanában erdei vadról hallunk, szinte biztosan valamilyen mezőgazdasági kárról vagy éppen - vaddisznó esetében - városi felbukkanásról van szó. Februárban egy vadgazdálkodási jogszabálytervezetet hoztak nyilvánosságra, amely pont a túlszaporodott vadállomány ritkítását tűzte ki célul, és a média a legtöbbször azt a kommentárt fűzte hozzá: végre rend lesz a vadállományban. A helyzet azonban korántsem ilyen egyszerű.
A gím- és a dámbikák agancsváltása január végén, február elején kezdődik és áprilisig tart. Ne feledd, nem hozhatod ki a trófeát az erdőből.