Keresés eredménye

Tombol a kánikula, olvass a havasi cincérről

Hazánk állatvilágának e páratlanul impozáns képviselője nemcsak azzal büszkélkedhet, hogy a legnépesebb rovarrend tagja, hanem azzal is, hogy az 1997-ben alapított Duna-Ipoly Nemzeti Park szimbóluma. Nem véletlenül élvez ugyanakkor természetvédelmi oltalmat. Ha megpillantjuk kifejlett példányait, ragadjuk meg fényképezőgépünket, és ne habozzunk exponálni.

2023.07.14.

Bikapókok – harcias szépségek, kifinomult vadászok

A bikapókoknak nemcsak a külseje különleges, de a viselkedése is. Nevüket például onnan kapták, hogy hímjeik veszély esetén bikára emlékeztető támadó pozíciót vesznek fel, leszegik fejüket, potrohukat magasra emelik, és így próbálnak félelmetesnek tűnni.

2022.12.05.

Lehet valami visszataszító és gyönyörű is?

Ennek a csigának türkizkék teste pazar látványt nyújt az erdei avarban. Egyesek szerint ez Európa legszebb meztelencsigafaja. Hazánkban védett, és nevével ellentétben nemcsak kék színű lehet, a fehérestől a sötétkékig sokféle árnyalatban előfordulhatnak, de a fémes csillogás mindegyik közös jellemzője.

2021.11.16.

Tudtad, hogy idén mivel okoztak meglepetést a darvak?

A darvak napjainkban vonuló madárként jelennek meg nálunk, de régen rendszeresen költöttek is itt. Az idei évben újra örülhettünk egy sikeres költésnek, ami nagy szenzációnak számít, ugyanis az elmúlt több mint 100 évben ez volt a harmadik bizonyított eset.

2021.10.14.

Nedves rétek, lápok repülő ékköve

Ezzel a látványos lepkefajjal főleg lápos, vízparti területeken találkozhatunk. Különösen a hím példányok nagyon szépek: elülső és hátulsó szárnyuk is tűzvörös. De másért is különleges ez a védett, repkedő gyönyörűség.

2021.08.25.

Most nyílik hazánk egyik legmagasabbra növő lágyszárú növényfaja

Mostanában lehet megfigyelni az impozáns megjelenésű, akár 3,5 méter magasra is megnövő, védett növényünket, a mocsári csorbókát. Méreteiből adódóan, nem egy észrevehetetlen darab, völgytalpi mocsárréteken, nádasokban, magaskórósokban már messziről észrevehetjük szép, sárga virágait.

2021.07.30.

Költéshez készülődnek a gólyatöcsök

A gólyatöcsöt régen széki gólyának is hívták, mert színezetével és hosszú lábaival nagyon emlékezet a fehér gólyára. A gólyatöcsök már visszaérkeztek a telelőterületekről és javában készülődnek a költéshez.

2021.04.23.

Egy bájos hang a fenyőerdő mélyéről

A búbos cinege nálunk csak szórványosan fordul elő. A Mecsekben tíz éve észlelték először a faj jelenlétét. Azóta nemcsak hogy folyamatosan jelen van néhány példány, de a számukra kihelyezett mesterséges odúkban rendszeresen költenek is.

2021.03.28.