Törött ágak és bokák a Vértesben
A viszonylagos szilveszteri nyugalom után az újévben beindult a munka a móri tűzoltóknál. A lehasadt ágak eltávolítása mellett bokatöréshez is hívták őket a Vértesben.
A viszonylagos szilveszteri nyugalom után az újévben beindult a munka a móri tűzoltóknál. A lehasadt ágak eltávolítása mellett bokatöréshez is hívták őket a Vértesben.
A Közép-dunántúli Piros vándorút Oroszlánytól Mórig tartó szakasza a Vértes egy igen sokrétű részletét mutatja be, melynek mai harmóniáját voltaképpen az ipari múltnak köszönheti: változatos erdőkép és térszínek, kék és zöld árnyalatú tavak, felszínre került földtörténet. Mindezek egyvelegét számomra a késő őszi pompa élénkítette egy ragyogó túranap során.
Ritkán próbálhatunk ki új bivakkunyhót a hazai hegységekben, de most pont erre nyílt alkalmunk. A Vértes fennsíkjának nyugati pereméhez közel, Csókakő és Csákberény között épült újjá a Maurer-kunyhó, ami nappal kényelmes pihenőhely, éjjel védett menedék.
Elbűvölő tájrészletekkel és az erdő meghittségével ajándékozott meg a Közép-dunántúli Piros vándorút vértesi szakasza, amit varázslatos kora őszi hangulat fűszerezett. A hegység változatosságát bemutató út értékei között egyarán szerepelt természeti és épített érték, de ez alkalommal számomra a fő attrakciót a fák és az erdőlakók hozták el.
→ TovábbAz aszály nemcsak az Alföldet, de a hegységeinket sem kímélte. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Vértes vízfolyásairól készített egy szomorú összeállítást.
Az erdős hegyi tájak látványvilágába harmonikusan illeszkedő, szűk ösvények panorámáikkal és olykor sziklákat kerülgető, izgalmas vonalvezetésükkel nemcsak látnivalókat összekötő útszakaszokként, hanem teljes értékű kirándulócélpontokként is megállják a helyüket. Kétrészes válogatásunk második listáján újabb látványos hegyi ösvényeket gyűjtöttünk össze.
A Dunától a Velencei-tóig, a Móri-ároktól a Dorogi-medencéig terjed e három, egymással szomszédos, változatos – a nagyközönség számára részben ismeretlen – történelmi látnivalókat tartogató tájegységünk, amelyek megismeréséhez kiváló apropót adhat ez a vártúrás tematika.
Megszépült a Tatabánya külterületén található majd 800 éves Árpád-kori templomrom, amely a középkori Csákányosegyháza falu egyetlen megmaradt mementója.
A Vértes lankái tövében, Zámoly északi határában kis dombon áll egy kerektemplom romja. A magas fűvel, fákkal, cserjékkel benőtt rom környéke magányos és elhagyatott hely érzetét kelti, mégis pont ez az egyszerűség adja legfőbb vonzerejét, és marasztalja az arra járót. A középkorban elpusztult Kerekszenttamás falu rotundájának maradványai magukra hagyatottságban várják, hogy sorsuk beteljesedjen.
A Természetjáró heti gyűjtésében olyan, rövid vagy közepes hosszúságú túrákat mutatunk, amelyeket végigjárva egyszerre élvezhetjük a tájat és a nap melegét.
Összeszedtünk öt olyan jelzett turistaúton elérhető, szabadon látogatható, ugyanakkor fokozottan vagy megkülönböztetetten védett hazai barlangot, amelyek több szempontból is figyelemre méltók, sőt kihagyhatatlanok a természetjárók számára.
A tanösvény szó hallatán a legtöbben kisgyerekes családi programra gondolnak, holott az ilyen tematikus ösvények sok esetben a felnőtteknek is izgalmas túraélményt tartogatnak. Válogatáscsokrunkba a Bakonytól a Bükkig szerepelnek tanösvénytippek, melyek múltat feltáró sziklákat, színpompás növényritkaságokat, csodás panorámákat, és még egy piramist is bemutatnak.
Aki egyszer ráérzett a bivakszállások, a sátrazás és a kint alvás nomád szabadsághangulatára, az idővel más szempontok szerint fogja megtervezni a túráit. Felértékelődnek a források és esőbeállók környezetei, a kiépített erdei pihenőhelyekre, illetve a kilátókra is potenciális szálláshelyként kezdünk tekinteni. Ez alkalommal a Vértes pár kint alvásra csábító erdei pihenőhelyét mutatjuk be.
E változatos vidéket keresztül-kasul bebarangoló két különálló, egyenként 30 km hosszú zöld sávjelzésű turistaút a hegység színe-javát tárja elénk. A túraélmény fokozásához és ismereteink gyarapításához érdemes a leágazó zöld ösvények különlegességeit is felfedezni, mert ezekkel lesz csak igazán teljes a vértesi tájjárásunk.
Azt mondják, a Vitányvár hazánk egyik legromantikusabb várromja, amivel nehéz vitatkozni: a fák között egyik pillanatról a másikra, titokzatosan felsejlő falak valóban izgalmas látványt nyújtanak. Ráadásul a romot egy szuper túrára fűzhetjük fel.
A pazar fekvésű, szépen restaurált csókakői vár, az alatta elterülő réten felállított igényes szoborpark, a Vár-völgy meghitt, madárcsicsergős hangulata, a Vértes-fennsík szintben hullámzó, ligetes erdei, Kápolnapuszta megdöbbentő története, végül Gánt kedves kis utcái az Országos Kéktúra Csókakőtől Gántig kanyargó, alig 14 kilométeres szakaszát igazi élménytúrává varázsolják.
→ TovábbEgy körtúrába foglaltuk a Vértes legmagasabb pontját, a környezetében található panorámahelyeket, érdekes és nevezetes helyszíneket, amihez a hegység pagonyrengetegje biztosítja a természeti idillt.
A Természetjáró.hu kínálatából, most főleg azoknak szeretnénk a kedvében járni, akik gyerekekkel tennének egy rövid, kalandos kirándulást a szabadlevegőn.
Sokszor megesik, hogy a kiránduló nem is sejti, milyen izgalmas környéken jár, csupán a lába elé figyel az ösvényen, élvezi a természet csendjét, és olykor elmereng az erdő nyugalmat árasztó rengetegében. Minderre a Vértes változatos terepe is kiváló, ám ha érdeklődők vagyunk, és nyitott szemmel túrázunk, a természetjáró élmény még ennél is többet tud nyújtani.
Hazánk dolomitkopárai elsőrangú természetjáró célpontok. Ez minden bizonnyal leginkább a róluk nyíló kilátás miatt van így, de ha jobban körülnézünk, rácsodálkozhatunk ezen élőhelyek roppant érzékeny biológiai sokszínűségére is. A turistautat természetesen szigorúan el nem hagyva!