Viperamarás a Magas-Tátrában
Az alábbi történet azért is tanulságos, mert még viszonylag magasan túrázva is előfordulhat, hogy egy keresztes viperával találkozunk. Bár ennek a fajnak a mérge csak ritkán okoz tragédiát, jobb megelőzni bajt.
Az alábbi történet azért is tanulságos, mert még viszonylag magasan túrázva is előfordulhat, hogy egy keresztes viperával találkozunk. Bár ennek a fajnak a mérge csak ritkán okoz tragédiát, jobb megelőzni bajt.
Első alkalommal engedtek szabadon 50 fokozottan védett rákosi viperát a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén, így a kipusztulással veszélyeztetett faj újabb esélyt kapott.
Sokan tudják, hogy itthon is élnek mérges kígyók, azonban a fajokkal, az általuk jelentett vélt vagy valós veszélyekkel már kevesebben vannak tisztában. Milyen fajokról van szó, hol élnek hazánkban és mit okoz a marásuk?
Gondos előkészítés után egy fokozottan védett területre helyezték ki a rákosi viperákat a Fertő mentén, így a kipusztulással veszélyeztetett faj újabb esélyt kapott.
A napokban olyan hírek keringtek az interneten, miszerint népszerű mátrai kirándulóhelyeken, például a Sás-tónál viperát láttak, illetve kutyákat martak halálra a kígyók, azonban ilyen szerencsére nem történt.
Pánikra semmi ok, évente csak egy-két viperamarás fordul elő Magyarországon.
A fokozottan védett hüllő hazánkban csak foltszerűen fordul elő.
Egy hatalmas hálórendszert építettek ki a szakemberek a Kiskunságban a fokozottan védett viperák visszatelepítési területe felett, amely a tervek szerint hatékonyan távol tartja majd a kígyókra éhes ragadozókat.
Videón nézhetjük meg, hogy sikerült-e végül kikecmeregnie szorult helyzetéből a kis viperának.
Jeladóval szerelték fel őket, hogy nyomon tudják követni a mozgásukat.
A rákosivipera-védelmi program Facebook-oldalán július 23-ig várják a tippeket. A válaszadók között bögrét sorsolnak ki.
A felmérés a kiskunsági viperaélőhelyeken zajlott, és meglepő eredményeket hozott.
Fokozottan védett hüllőfajunk egyelőre még az igazak álmát alussza a föld alatt, de a védelmükért dolgozó szakemberek már nagy munkában vannak. Egy hatalmas hálórendszert építettek ki egy viperák lakta gyep felett, ami távol tartja majd a kígyókra éhes ragadozókat.
A napokban egy fiatalember számára ismeretlen állat határozását kérte egy internetes csoportban. Egy hüllőét, amit viperának nézett, és ezért leforrázta azt. Nem vipera volt, rézsikló. De ebben az esetben ez mindegy is. Az ember nem önt le forró vízzel egy élő állatot.
Határon átnyúló együttműködési program keretében növelik a kihalással veszélyeztetett rákosi vipera élőhelyét Bugacon.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósághoz a közelmúltban több bejelentés érkezett, hogy az Eger-patak belvárosi szakaszán viperákat véltek felfedezni.
Már hagyomány, hogy minden év szeptemberének első szombatja hazánk legveszélyeztetettebb gerincesének, a rákosi viperának a napja.
Sikeres a különsen védett hüllő mesterséges szaporítása. 1700 fölött a Rákosivipera-védelmi Központban született viperák száma.