Sapka, sál, bakancs – könnyed őszi túrák
Kicsit csípősebb a reggel, de napközben hétágra süt a nap – tökéletes idő az őszi erdő felfedezésére. A Természetjáró kínálatából rövid, könnyű túrákat válogattunk az ország különböző részeiből.
Kicsit csípősebb a reggel, de napközben hétágra süt a nap – tökéletes idő az őszi erdő felfedezésére. A Természetjáró kínálatából rövid, könnyű túrákat válogattunk az ország különböző részeiből.
Felújítják a 11-es vonal viaduktjait, ezért május végétől október elejéig Zirc és Veszprém állomások között nem közlekedik a Bakonyvasút a Cuha-völgyben.
A Bakony fővárosa, Zirc jól ismert a természetjárók körében, hisz a város környékén túraútvonalak sokasága halad el. Két túra között, a zirci apátság bejárása előtt vagy után, van még egy remek programötletünk: a zirci főtéren álló Reguly Antal Múzeum.
A Természetjáró heti gyűjtésének fókuszában dombvidéki tavak és könnyen teljesíthető kirándulások állnak.
A ciszterciek apátságát egy kifejezetten szélviharos őszi napon látogattuk meg. Szerencsére azonban kényelmes menedékre leltünk a 18. századi falak között, közben pedig megismerkedhettünk a rend és az épület történetével, és már azt is értjük, miért cserélték le hajdanán a hagymakupolát kőből készült toronysisakokra.
Miután megcsodáltuk a holdfogyatkozást, felejthetetlen havas túrán előbb az eplényi síaréna kiváló minőségű, „vasalt” pályáin, majd a Keleti-Bakonyban tapostuk a sok helyütt szűz havat.
→ TovábbA Bakancslista stábja ezúttal a Csőszpusztától Zircig tartó kéktúraszakaszt járta be. Modern szélturbinák és 150 éves szélmalmok között kanyarogtak a Bakony egyik leglátványosabb szurdokáig, ahol azt is kipróbálták, milyen a magyar kanyoning a Római fürdő szikláinál.
Hetven kilométernyi túra őszi tájakon, közel kétezer méter szintemelkedéssel. Az Öreg-Bakony megannyi látványos részét érintettük és meghódítottuk, és mindvégig nagyon kellemes időben barangolhattunk.
Szeptember 2-tól a kényelmes kirándulók számára is alkalmas időben induló vonatpárral bővül a Győr-Veszprém vasútvonal menetrendje. A Cuha-szurdokban is sűrűsödik a közlekedés.
A kéktúra 8. szakaszának végén nem csak Zircen barangoltunk egy jót, hazafelé még Hajmáskérre is beugrottunk. Rózsaszínben úszó barokk pompa, középkori térképészet, virágok kavalkádja és szellemek járta egykori katonai bázis tette élménydússá a napot.
Tíz éve még a bezárásának tervét jelentették be, idén viszont több ezren kapcsolódtak ki a Cuha-völgy környékén. Az események még kisvasúti napnak is beillettek volna, a főszereplő azonban hazánk egyik legerősebb dízelmozdonya volt.
Nem tartom magam a túrázás nagyágyújának, de a tejfelesszájú kiránduló szintjét már egy ideje csak-csak megugrottam. A barátommal bőszen rójuk a hazai tájakat, és egy príma csomagot is kifejlesztettük többnapos masírozásainkhoz: a fejlámpától kezdve a gázfőzőn át minden szükséges kellék megtalálható túrazsákunk szegmensei között. A tapasztalatok és józan paraszti eszünk gyakori használata ellenére utolsó barangolásunkon elkövettünk egy elemi szarvashibát, és világossá vált, hogy van még hova fejlődnünk. A leckét nem más adta fel nekünk, mint egy csámcsogással és horkantással megfűszerezett állati hang, mely olyan erős hatást váltott ki belőlünk, hogy egy életre megjegyeztük a tananyagot.
Ha a múzeumlátogatásról még mindig gyerekkorod osztálykirándulásainak legunalmasabb kötelező programja ugrik be, éppen itt az ideje felülírni a berögződést. A 21. században a technika fejlődésének és az új, élményalapú megközelítésnek köszönhetően ugyanis egy kiállítás már régen nem a porosodó üvegtárlókról és a felhalmozott tárgyi emlékek nyakunkba ömlesztéséről szól. Válogatásunkból most megtudhatod, hova érdemes betérned családi kirándulások alkalmával egy falat kultúra vagy egy kis tudományos kalandozás kedvéért.
2015-ben április 18-án, szombaton rendezik meg a 11-es számú, Győr - Veszprém közötti Cuha-völgyi vasút ünnepnapját.
Zirctől Lábatlanig 296 Km hosszan kanyarog a Közép-dunántúli Piros ösvénye, útba ejtve a Bakony, a Vértes és a Gerecse kevésbé ismert tájait. Most induló sorozatunkban végigjárjuk az útvonal különleges helyszíneit.
Sok idő után végre Zircen is lehetőség van a Közép-Dunántúli Piros túra pecsétjét beszerezni.
Végtelenül hullámzó dombok, kisebb-nagyobb sziklák alatt és között kanyargó patak, a kertek színes kerítései és mozdonyfütty, naponta tízszer. A Magas-Bakonyban tett túra már leszállás előtt elkezdődhet.
A Közép-Dunántúli Piros Túra meghirdetésének 10. évfordulóján 15 napos vándorlást szerveztek a 296 km-es turistaúton Zirctől Piszkéig.
A Közép-dunántúli Piros túra meghirdetésének és kialakításának 10. évfordulója alkalmából jubileumi vándorlást szervezett a kiíró Észak-dunántúli Területi Természetbarát Szövetség. A zirci ünnepség után több mint száz túrázó vágott neki a 15 naposra tervezett túrának.
Az Országos Kéktúra hetedik, nyolcadik és kilencedik szakasza a Bakonyon vezet keresztül. Az útvonal Nagyvázsonyból indulva maga mögött hagyja a Veszprém-Nagyvázsonyi-medencét, megmássza a Kab-hegy-Agár-tető-csoportba tartozó Kab-hegyet (599 méter), majd a Veszprém-Devecseri-árkot Városlődnél keresztezve beveszi magát az Öreg-Bakonyba, és felkapaszkodik a Bakony legmagasabb hegyére, a Kőris-hegyre (709 méter). Zirc után éri el a Keleti-Bakony tágas fennsíkjait, s innen ereszkedik le a Móri-árok nyugati peremén fekvő Bodajkra.