Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében: Hollókői vár
Miután bejártuk a hollókői vár összes zugát, azon sem csodálkoznánk, ha kiderülne, hogy a legendához hűen valóban hollóvá változott ördögfiókák építették.
Miután bejártuk a hollókői vár összes zugát, azon sem csodálkoznánk, ha kiderülne, hogy a legendához hűen valóban hollóvá változott ördögfiókák építették.
Sokan balatoni nyaralással összekötve látogatják meg a tanúhegyeinket, mi azonban az őszi szezonra esküszünk: ilyenkor nem tikkadunk ki a melegben a csúcsokra felkaptatva, és legnagyobb tavunknak is jól áll az őszi díszlet. Ezúttal az egyik leglátványosabb Balaton-felvidéki helyszínt, a bazaltorgonákat látogattuk meg.
Igazán különleges erdőben jártunk. A Gerecse lankás vidékén, Agostyán határában, a Bocsájtó-völgyben van hazánk első és egyetlen emlékerdeje, ahol a természet meghitt csendjében, harmóniájában vehetünk búcsút elhunyt szeretteinktől. Hagyományos sírhelyek helyett pedig méltóságteljes, öles fák állítanak emléket nekik.
A Magyar Nemzeti Múzeum épületének prototípusa, a szabadkőművesség fellegvára, a főúri lak, melynek parkjában egy grófné inhalálta negyven évig a tehénhúgy kipárolgását – amennyire tudjuk, mindhárom meghökkentő leírás csupán egyetlen épületre illik Magyarországon, ez pedig nem más, mint a Fejér vármegyei község, Dég legjelentősebb műemléke, a közelmúltban felújított Festetics-kastély.
„A gázgyártás olyan, mint a disznóvágás” – hangzik el a meglepő kijelentés Óbudai Gázgyár-látogatásunk első tíz percében a Budapest Városművek vezetett sétáján. De hát eleve mit kell gyártani a gázon? A háromórás séta keretein belül ez is kiderül, bejárjuk a lakótelepet, ahol máig élnek olyanok, akik egykor a gyárban dolgoztak, és persze, megnézzük, mit rejtenek a ma is álló épületek.
A szó hangzása alapján már gyanús lehet, hogy a törökökhöz köthető emlékről van szó, de vajon étel, ital, állat vagy épület a türbe?
Hullámzó dombok és patakok vájta völgyek, „megrakva” szépséges erdőkkel és bájos falvakkal. Az ország legnyugatibb szegletét alkotó Vendvidék mindig el tud bűvölni, és Kétvölgyben pont elcsíptük az ősz egyik leglátványosabb jelenségét, a lombhullást, amikor átfúj az erdő fáin a szél, és záporként hullanak alá a színes levelek.
Az ország első japánkertje közel 100 éves és ma is gyönyörű. Ahogy itt sétál az ember, nemcsak szépséges növényeket láthat, de a kert által a japán kultúráról és a japán lélekről is sokat megtudhat. A zajos városban ez a kert olyan, mint egy hihetetlen nyugalmat és harmóniát árasztó pici sziget, ahová egyszerűen jólesik betérni.
Tündéri dombok, völgyhajlatok, erdőszigetek, fehér présházak tarkítják a tájat, de mindent felülír az, hogy egy rejtélyes kőformáció és a déli part legszebb panorámapontjai is a látnivalók között találhatók. A Zamárdi környéki túraút érdekességei közvetlenül az orrunk előtt hevernek, sokan mégsem tudnak róluk.
Ebben a gyönyörű fekvésű városban találjuk az egyetlen működőképes hazai hajómalmot, az egyetlen itthoni gótikus szerb ortodox templomot, az első világi barokk kastélyt Magyarországon, és amivel talán lepipál minden más települést a Duna mentén, az a hangulatos part menti sétánya. És ezzel még koránt sincs vége a különleges és szórakoztató látnivalóknak. Ráckevét érdemes felvenni az őszi bakancslistánkra. Meséljük, mutatjuk, miért.
Mennyire veszélyesek a becsapódó kisbolygók a földi életre? Mi az a sötét energia és sötét anyag? Létezik-e élet a Földön kívül? Mi végre a csillagászat? Kérdések és érdekes válaszok az egyik legszórakoztatóbb hazai csillagász tudóstól. A Svábhegyi Csillagvizsgálóban Kiss László akadémikusnál jártunk.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő. Hol is eredhetnénk az Alföld szerelmesének nyomába, ha nem épp az Alföldön. A szívéhez közel álló Dunavecsén és Szalkszentmártonban kerestük fel a költő életéhez kötődő fontosabb helyszíneket.
Ha Zsámbék, akkor mindenkinek kapásból a romtemplom jut eszébe, de a város bőven tartogat még látnivalókat. Sétáltunk egy nagyot, hogy feltérképezzük a bodzáról elnevezett kellemes kis települést.
Csak idén több mint száz életet mentett meg a Rókales Alapítvány. Legyen fejen harapott, törött lábú, férges, rühes, árokba esett, legyengült, elárvult, ha egy róka bajban van bárhol az országban, lassan már szinte mindenki tudja, kinek kell szólni.
Vácnak mindene megvan, amiért egy városba első látásra bele lehet szeretni. Gyönyörű főtér, hangulatos folyóparti sétány, különleges épületek és izgalmas múzeumok. Ami még nagy előnye, hogy a látnivalók egymáshoz közel, sétatávolságra helyezkednek el, így akár egy egynapos kirándulással felfedezhetők. Mutatjuk, mit nézzetek meg vagy próbáljatok ki feltétlen, ha ott jártok.
A 12. kerület déli részén magasodó Ördög-orom a főváros egyik védett területe, amelynek tetején egy tanösvény vezet végig. A sziklás orom azonban a mélyben is tartogat érdekességeket, a 2. világháborúban ugyanis egy magánóvóhely működött itt.
Három esetben is szuper ötlet lehet ez a túra: lemozogni a vasárnapi ebédet, vagy ha a természetben vezetnél le egy stresszes munkanapot, esetleg, ha gyerekkel vágnál neki az erdőnek. Mutatjuk képeken, mire számíthatsz.
A Vajdahunyad-várat ugyebár senkinek nem kell bemutatni. Várjunk csak… vagy mégis?
Rábukkantunk Tolna vármegye legszebb fekvésű falujára, Kisszékelyre, ahol Lázár Ervin Négyszögletű Kerek Erdője nem csak mese, hanem valóság. Már ha valaki úgy éli meg. És nincs is nagyon elbújva. Ott van az ezernyi tündéri tolnai völgyhajlat egyikében. Tessék csak megkeresni!
A török kori harcokról elsőre mindenkinek automatikusan az egri vár jut eszébe, pedig van olyan várunk, amit háromszor annyi ideig sem lehetett bevenni.