Dömsödi Áron cikkei

A Királyok túrája a rénszarvasok földjén

A Királyok túrája a rénszarvasok földjén

Dömsödi Áron 2023.12.01

Európa egyik legegyedibb táján vezet keresztül a nevében is fejedelmi Kungsleden, azaz a Királyok útja. Ezt az útvonalat járta végig Lestyán Szilvia 2023 nyarának végén, felfűzve Svédország legmagasabb csúcsát is. Beszámoló a svédországi Lappföldről.

Tovább

Bivaklehetőségek a főváros környékén

Az ország központjában emelkedő hegyvidékek dúskálnak az épített pihenőhelyekben, köztük pedig szép számmal találunk olyanokat, amelyek tökéletesen alkalmasak bivakolásra is. A Börzsöny északi völgyeinek elhagyatott pihenőhelyeitől a Prédikálószék magaslati csillaglesén át a Pilis gerendakunyhójáig válogattuk össze azokat a helyszíneket, ahová a budapestiek akár egy péntek estére is kiugorhatnak éjszakázni.


2024.10.28.

Gyantászok útja a legszebb vendvidéki fenyvesek között

Egy kényelmesen járható, szintemelkedést alig tartogató, gyönyörű erdeifenyőkkel tűzdelt kiránduló útvonalat ajánlunk a Vendvidéken, ahol megismerkedhetünk a gyantászás hajdani mesterségével, és azt is megtudhatjuk, milyen különlegességekkel van tele az Apátistvánfalva környéki erdő. Családi túra, ami gyerekeknek és kamaszoknak is tetszeni fog.

2024.09.30.

Három nap a magasban: a Kis-Fátra gerinctúrája

Túráztál már az erdőhatár fölött napokig? Ha nem, van egy ötletünk: ezúttal Szlovákia és a Kárpátok talán legkompaktabb magashegyi gerinctúra-útvonalát, az ideális hosszúságú, kényelmesen teljesíthető Kis-Fátra gerinctúrát mutatjuk be a Természetjáró kínálatából.

2024.08.23.

Látványos hegyi ösvények – II. rész

Az erdős hegyi tájak látványvilágába harmonikusan illeszkedő, szűk ösvények panorámáikkal és olykor sziklákat kerülgető, izgalmas vonalvezetésükkel nemcsak látnivalókat összekötő útszakaszokként, hanem teljes értékű kirándulócélpontokként is megállják a helyüket. Kétrészes válogatásunk második listáján újabb látványos hegyi ösvényeket gyűjtöttünk össze.

2024.08.16.

Csillagles és városnézés a Budai-hegység tetején

„De éjszaka mit látsz a tájból?” – szól a racionális, egyben laikus kérdés, egy mondatba sűrítve az éjszakai túrázás (vélt) korlátait. Pedig az éjjeli természetjárás van olyan érdekes, mint a nappali, csak nem érdemes túlzásba vinni, mert akkor tényleg unalmassá válhat. A szemünk helyébe ugyanis egyéb érzékszerveink lépnek, és az erdő sem olyan unalmas, mint amilyennek a fényviszonyokból kiindulva gondolnánk.

2024.08.09.

Geológiai kalauz készült az Országos Kéktúráról

A Börzsöny katasztrofális izzófelhői, a kréta kőzetek eldorádója, a kővé dermedt szerzetes – néhány cím, ami alapján biztosan nem ismernél rá az Országos Kéktúrára, pedig ha végigjártad, mindegyikkel találkoztál. És ahonnan idéztük őket: Geokéktúra címmel jelent meg a Turista Magazin korábbi rendszeres szerzőjének könyve, amely az ismert túraútvonal változatosságát annak földtudományi érdekességein keresztül mutatja be.

2024.08.05.
A Dunakanyar járatlan ösvényein Királyréttől Verőcéig

A Dunakanyar járatlan ösvényein Királyréttől Verőcéig

Hidvégi Brigi 2024.06.21

Nehéz a Dunakanyarban olyan kiránduló-útvonalat találni, ahol nem futsz bele lépten-nyomon túrázókba, de úgy tűnik, nekünk most mégis sikerült. Királyréttől csorogtunk le Verőcére patakvölgyeken keresztül, és még egy levendulást is útba ejtettünk.

Tovább

Izgalmas túrák a főváros környéki hegyekből

A Budapestet szegélyező hegyvidék elsősorban amolyan hétvégi kirándulóterepként él a köztudatban. Ennek megfelelően egymást érik a legszebb természeti látványosságokat és kirándulóhelyeket vagy a legjobb túrákat listázó gyűjtések. Mi most ismét olyan túrákat ajánlunk a Természetjáró kínálatából, amelyek kevésbé ismert útvonalakon haladva érik el a népszerű látnivalókat.

2024.05.07.

Mátyásföld, a századfordulós Pest legelegánsabb nyaralótelepe

Ahogy a szikrázó napsütésben sétálunk a 16. kerületi villák, társasházak, platánok és lilaakáccal befuttatott kerítések mellett, kicsit olyan, mintha egy balatonparti településen járnánk. A párhuzam nem véletlen. Feltérképeztük a gazdag fővárosi polgárság hajdani nyaralónegyedét Budapest alig ismert, keleti szegletében.

2024.04.16.

Öt szuper túra a főváros környéki hegyekben

Ezúttal arra vállalkozunk, hogy olyan Budapest környéki túrákat mutassunk be a Természetjáró kínálatából, amelyek a „kihagyhatatlan látnivalókat” nem a szokványos irányokból érik el, és kevésbé ismert látnivalókkal is ötvözik.

2024.04.07.

Kiderült, mi a gond a pilisi bivakházzal a nemzeti park szerint

A múlt héten írtunk a pilis-tetői bivakházról, amelyet ismeretlenek engedély nélkül építettek védett területen, de a túrázók gyorsan birtokba vették. Most a terület természetvédelmi kezelője, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság magyarázta el, mi a baj a házzal.

2024.02.14.

A Zempléni-hegység nyugati lankáin

Ha meg kellene mondanom, miért járok rendszeresen a hazai hegyek közé, lényegében a Zempléni-hegység tulajdonságait sorolnám fel a válaszban. A kilátóhelyek, a szűk völgyekben sziklákon bukdácsoló patakok, a mohos kőgörgetegek, és az a bizonyos megfoghatatlan érzés, amelyet már kisebb magasságok átélése is képes kelteni az emberben.

2024.02.12.
Két magyar teljesítette a világ egyik legnevesebb túráját

Két magyar teljesítette a világ egyik legnevesebb túráját

Dömsödi Áron 2023.11.17

Kércz Viktornak és Makra Ákosnak sikerült az, ami eddig egy magyarnak sem: déli irányban, egyhuzamban teljesítették a PCT 4270 kilométeres útvonalát az Egyesült Államokban. A vadonban töltött hónapokban találkoztak pumával, összeszedtek néhány komolyabb sérülést, és az egyiküknek még a lábmérete is megnőtt. A két teljesítővel beszélgettünk.

Tovább