Picurka téli vendég – a zsezse
Téli madáretetők és erdei séták meglepetésvendége lehet ez az aprócska vándormadár, a zsezse.
Téli madáretetők és erdei séták meglepetésvendége lehet ez az aprócska vándormadár, a zsezse.
Országszerte zajlik egyik legszebb hazai költő madarunk fiókáinak gyűrűzése.
Természetjárás közben talán a legszembetűnőbb kísérőink a fakopáncsok, ugyanis a legtöbb faj a közeledő ember láttán nem repül el, csak felkúszik a lombkoronába, majd távozásunk után újra alacsonyabbra ereszkedik. Néha halk, néha nagyon zajos dobolással mutatja: itt vagyok!
A madarak jelentik Morvai Szilárd egyik kedvenc témáját, és sokszor a lakhelye közvetlen közelében sikerül lencsevégre kapnia különös fajokat és bámulatos jeleneteket. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy Szilárd kertje madárbarát, és télen akár száz kiló eleség is elfogy az etetőin. Az alábbiakban megoszt velünk pár tippet a téli madáretetésről.
Van egy egyszerű módszer, amivel garantáltan az etetőnkre csalhatjuk ezt a törékeny, érdekes külsejű kismadarat.
Van valami varázslat a levendulában, mely az emberi rajongáson túl jócskán megmozgatja az állatvilágot is. Ez a mediterrán származású árvacsalánféle finom és illatos nektárjával fajok sokaságát vonzza a nyár elejétől.
Nem teljesen igaz, hogy minden ház kertjében megtalálható, de a védett házi rozsdafarkú igenis rászolgált a nevére.
Európa egyik legnagyobb termetű sasfajának elnevezése minden országban kötődik királyi, eleganciát sugárzó, de egyben harcias megjelenéséhez. De mit is kell tudni erről a fenséges fajról, amely kis híján eltűnt nálunk a múlt század első felében?
A szaporodó- és telelőhely közötti, évente kétszer bejárt vándorút megtétele évmilliók óta szerepel szárnyas barátaink túlélési stratégiáinak repertoárjában. Összeállításunkból megtudhatjátok, mi a különbség a fakultatív és az obligát vonulás között, valamint arra is fény derül, hogy nem csupán észak és dél közötti vándorlás létezik.
Látszólag nem túl harmonikus az imádkozó sáska házasélete, ugyanis a nőstény gyakran már párzás közben elfogyasztja a hímet, erre azonban jó oka van.
A szenderek a lepkék azon képviselői, amelyek nem feltétlen külső megjelenésükkel, sokkal inkább érdekes életmódjukkal vívták ki a természetjárók és a kerttulajdonosok figyelmét.
Vadgerle, a legtöbb ember számára ez a név semmit nem mond. A természetfotósok, természetjárók szeme azonban már felcsillanhat e név hallatán.
Az emberek képzeletében cuki, vidám kis építőmunkás. A valóság kicsit más. 10 dolog, amit nem tudsz a hódokról.
Galgahévíz és Tura külterületén félszáznál is több mérgezett madarat és több mint 100 mérgezett csalétket tudtak felkutatni a többnapos keresés alatt.
Abban a kivételes szerencsében van részem idén, hogy az ablakomból kísérhetem figyelemmel egy balkáni fakopáncs-pár (Dendrocopos syriacus) költését. Csak a függönyt kell elhúznom ehhez minden reggel.
Aki nem akar 6766 évet várni a Neowise nevű üstökös visszatérésére, annak a következő napok kiváló lehetőséget biztosítanak egy kis csillagászathoz.
Ha természetjárókat kérdeznénk, hogy láttak-e már sárgafejű királykát, sokan mondanák rá: nem. Holott lehet, hogy láttak már, csak nem tudták, hogy azt láttak.
A téli Hortobágy rendszeres vendége az évről évre visszatérő hósármány.
Tavasszal és ősszel kerülhet Magyarországon lencsevégre a sirályhoz hasonló röptű ragadozó madár, a halászsas (Pandion haliaetus).
A vonulás előtti gólyák csapatostul követik a szántást végző gépeket. Ezt az érdekes jelenséget örökítette meg egy türelmes természetfotós.