Tóth Judit cikkei

A mohák csodálatos világa

A mohákkal sokfelé találkozhatunk, erdőkben, sziklákon, háztetőkön, de akár a legzordabb betondzsungelekben is láthatjuk őket. Ott vannak szinte mindenhol, mégis keveset tudunk róluk. Pedig nemcsak szépek és nagy túlélők, de a mohaerdők mélyén egy külön kis univerzum is rejtőzik.

2025.01.19.

Mitől csoda ez a bogyó?

Mintha valami csodás erő ragasztotta volna oda a szúrós csodabogyó piros terméseit a levelekhez. De nem minden levél az, ami annak látszik, és ebben az esetben a csoda helyett is más magyarázatot kell keresünk.

2025.01.15.

Mesélő házak, beszédes utcák – Városi történetek Debrecenből

Egy hideg, téli hétköznapon látogattunk el az ország második legnagyobb városába. Mindenki szaladt a dolga után, kivéve mi: fotós kolléganőmmel fázósan bár, de lassú léptekkel sétáltunk, közben meg-megálltunk, kíváncsian tekintgettünk ide-oda, és próbáltuk szóra bírni a debreceni épületeket.

2025.01.13.

Megcsodáltuk a virágzó magyar kikericseket – Galéria

A napokban a Villányi-hegységben jártunk, ahol nemcsak a napsütéses, enyhe idő idézte a tavaszt, hanem a Szársomlyó legismertebb növénye, a fokozottan védett magyar kikerics is. Aki szeretné megnézni ezeket a bájos virágokat, annak van erre lehetősége, de kizárólag szakvezetéses túra keretében.

2025.01.09.

Két kápolna Tolnában

Szekszárd közelében van két kápolna. Mindkettő gyönyörű, mindkettő dombtetőn áll, az egyiknek a színe különleges, a másiknak a környezete, ugyanis két hatalmas tölgyfa öleli, ráadásul az idősebb néhány éve az Év Fája lett Európában.

2025.01.06.

Kápolnája mellett élt a budaörsi Kő-hegy remetéje

A Budaörs központjában magasodó Kő-hegy, tetején a kedves kápolnával, a hatalmas kereszttel és a fura sziklaalakzatokkal már messziről látszik. A sziklatömbök egy barlangot rejtenek, ahol hajdan egy remete élt. Ki volt ő, és miért költözött a Kő-hegyre?

2024.12.30.

Téli álom – mindenki másképp csinálja

Világszerte legalább kétszáz olyan emlősfajt ismerünk, amely téli álmot alszik, ám kis túlzással azt is mondhatjuk, mindenki másképp csinálja. Van, aki csak szendereg és félálomban eszeget, más tényleg hónapokra tetszhalott állapotba kerül.

2024.12.28.

Rekorder fenyők

Hány éves és hol él a világ legidősebb fenyőfája? Melyik a legmagasabb? Mekkora a legnagyobb toboz? Cikkünkből minden kiderül.

2024.12.24.

Téli napforduló – amikor a fény legyőzi a sötétséget

Amikor a Nap a déli féltekén, a Baktérítő fölött delel, az északi féltekén elérkezik az év leghosszabb éjszakája. Ezután fokozatosan egyre több világosságban lesz részünk. A téli napforduló már sok ezer éve fontos fordulópont, amihez számos hagyomány és ünnep kötődött. Ezekből gyűjtöttünk össze párat.

2024.12.21.

Akik hátizsákkal indulnak telelni

Kétszáz éve került elő az első bizonyíték arról, hogy a gólyák Afrikában telelnek. Később a gyűrűzésnek, majd még később a műholdas jeladók használatának köszönhetően mára megszaporodtak az információk a madarak vonulásáról és telelőhelyeikről.

2024.12.19.

Egy pici madár nagy hanggal

Európa egyik legkisebb termetű madara az ökörszem, amely télen a településeken is gyakori, akár még az etetők közelében is fel-feltűnik, de csak villanásnyira. Parányi, mint egy barna golyó, a hangja azonban messzire hallatszik.

2024.12.10.

Mi köze van a síelésnek a madarakhoz?

A kérdés félig költői, hisz tudjuk, minden mindennel összefügg, de ezt az egymástól látszólag távol álló két dolgot, vagyis a síelést és a madarakat tényleg összeköti valami. Pontosabban valaki.


2024.12.09.