A Budai-hegység legjobb turistaútjai

Ez a jelvényszerző túramozgalom jó apropót adhat megismerni a műemlékekben, természeti és történelmi kincsekben gazdag Budai-hegységet, amely még a főváros és környékén lakó természetjárók számára is mutathat újat.

2025.01.01.

Túrázz a felhők felett, ahol mindig süt a nap

Elsőre talán hihetetlennek tűnik, hogy akár a felhők felett is túrázhatunk hazánkban, de ez a jelenség nem is olyan ritka. Létezik ugyanis egy időjárási helyzet, amelynek következtében a hegycsúcsok kilógnak a felhőkből, és ott szikrázó napsütés vár ránk, a hegyről letekintve pedig olyan érzésünk lehet, mintha egy „felhődunyha” ölelné körül a hegyet.

2025.01.01.

Télen a „rossz időjárás anyjának” is nevezett Babia Górán

A lengyel–szlovák határon húzódó hegység két szempontból is rendkívül csábító magashegyi célpont. Egyrészt a főcsúcs télen is viszonylag könnyen és biztonsággal járható, másrészt a hegység földrajzi helyzetéből adódóan verhetetlen panoráma, a Tátrák északi látképe fogad odafent. Már ha a hegy felenged...

2024.12.31.

Mit csináltak a jégvágók?

Ma már el sem tudjuk képzelni, hogy hogyan tárolták régen a romlandó ételeket a meleg beálltával, amikor még nem lehetett bedobni azokat a hűtőbe. Voltak már századokkal ezelőtt is különböző tartósítási eljárások, mint sózás, füstölés vagy zsírban tárolás, de ezekkel a módszerekkel azért nem mindent lehet tartósítani.

2024.12.31.

Kápolnája mellett élt a budaörsi Kő-hegy remetéje

A Budaörs központjában magasodó Kő-hegy, tetején a kedves kápolnával, a hatalmas kereszttel és a fura sziklaalakzatokkal már messziről látszik. A sziklatömbök egy barlangot rejtenek, ahol hajdan egy remete élt. Ki volt ő, és miért költözött a Kő-hegyre?

2024.12.30.

Téli álom – mindenki másképp csinálja

Világszerte legalább kétszáz olyan emlősfajt ismerünk, amely téli álmot alszik, ám kis túlzással azt is mondhatjuk, mindenki másképp csinálja. Van, aki csak szendereg és félálomban eszeget, más tényleg hónapokra tetszhalott állapotba kerül.

2024.12.28.

Titokzatos Árpád-kori templomromok Magyarországon

Olyan különleges ősi templomokat gyűjtöttünk össze az Árpád-korból, melyeknek ma már csupán a romjai láthatók. De így romosan talán sokkal titokzatosabbak, hiszen még többet bíznak az ember fantáziájára, vajon milyenek lehettek 800-900 évvel ezelőtt.

2024.12.27.

A béke szigetei – Hangulatos templomkertek Budapesten

Az ünnepek idején a szakrális helyek látogatása mellett az elcsendesedésre egy templom melletti vagy körüli séta is remek alkalmat adhat. Mutatunk négy különleges fővárosi templomkertet, amelyek évszaktól függetlenül egyedi hangulattal bírnak.

2024.12.26.

Nagy karácsonyi fenyőkvíz

Ki állított először karácsonyfát Magyarországon? Hol él a világ legidősebb lucfenyője? Honnan kerülnek a fenyők az otthonodba? Most kiderül, mennyit tudsz a karácsony egyik legfőbb szimbólumáról.

2024.12.26.

Ródlihistória, nem csak havas napokra

Ugye emlékeztek rá, milyen élmény csúszkálni a havon egy szánkóval? De ez a műfaj nem csupán az egyik legvidámabb téli móka, hanem már több ezer éve együtt van az emberiséggel. Ráadásul vannak, akik sportot űznek belőle. Egy kis szánkológia következik.

2024.12.25.

Angyal vigyáz az elpusztíthatatlan lébényi templomra

Magyarország legidősebb apátsági templomát nem kímélte sem a tatár, sem a török, mégis rendületlenül áll több mint 800 éve, a hívek pedig a mai napig használják. Ellátogattunk a Kisalföldre, a Győrtől nem messze fekvő Lébénybe, hogy a saját szemünkkel lássuk a legendákkal övezett épületet.

2024.12.25.

Rekorder fenyők

Hány éves és hol él a világ legidősebb fenyőfája? Melyik a legmagasabb? Mekkora a legnagyobb toboz? Cikkünkből minden kiderül.

2024.12.24.

Télkedvelő növények – Adventi örökzöldek

Ugyan tél van, és hideg, de ez egyáltalán nem zavar minden növényt. Míg a nagy őszi színpompa után a lombhullató fák ilyentájt már csupasz ágaikat nyújtogatják a kékesszürke ég felé, addig az örökzöldek ideje épp most jött el. Az adventi időszakhoz pedig több örökzöld növény is köthető. A fenyők mellett talán a magyal, a tiszafa és a fagyöngy az a három növény, amelyek először eszünkbe juttatják a közelgő ünnepeket. Ismerkedjünk meg velük közelebbről.

2024.12.22.

Fenyőfás hangolódás az ünnepre

A karácsony központi eleme a feldíszített fenyő. Ha az ünnepi hangolódást egy kis túrázással szeretnéd megszínesíteni, nincs jobb célpont, mint néhány különleges, tűlevelűekből álló erdő. Ezek közül válogattunk nektek egy csokorra valót.

2024.12.22.

Téli napforduló – amikor a fény legyőzi a sötétséget

Amikor a Nap a déli féltekén, a Baktérítő fölött delel, az északi féltekén elérkezik az év leghosszabb éjszakája. Ezután fokozatosan egyre több világosságban lesz részünk. A téli napforduló már sok ezer éve fontos fordulópont, amihez számos hagyomány és ünnep kötődött. Ezekből gyűjtöttünk össze párat.

2024.12.21.