Mátyásföld, a századfordulós Pest legelegánsabb nyaralótelepe

Ahogy a szikrázó napsütésben sétálunk a 16. kerületi villák, társasházak, platánok és lilaakáccal befuttatott kerítések mellett, kicsit olyan, mintha egy balatonparti településen járnánk. A párhuzam nem véletlen. Feltérképeztük a gazdag fővárosi polgárság hajdani nyaralónegyedét Budapest alig ismert, keleti szegletében.

2025.04.13.

A fogadó, ahol Kossuth Lajost letartóztatták

A főváros 12. kerületének peremén áll, bár már erősen rogyadozva, Zugliget egyik legidősebb épülete, a hajdani Istenszeme fogadó, ahonnan 1837 tavaszán Kossuth Lajost börtönbe vitték. Az épület jó ideje üres és elhagyatott, de talán idén végre valami elindul.

2025.04.09.

A Fácános, egy hajdan volt üdülőtelep Zugligetben

A zugligeti Fácán nagyvendéglő a 19. század második felétől a budai hegyek felkapott vendéglátóhelye volt, ahová a kor hírességei is szívesen jártak. Idővel egy egész üdülőtelep alakult ki itt, amelynek bizonyos épületei ma is megvannak még.

2025.04.04.

Öt különlegesség a Dohány utcai zsinagógából

Az egykori zsidónegyed szélén álló monumentális épület első pillantásra sem mondható klasszikus zsinagógának, sőt, egyes díszítőelemei egyenesen keleties hangulatot árasztanak. Bent még inkább meggyőződhetünk róla, hogy nem mindennapi helyen járunk. Öt olyan érdekességet mutatunk, melyekből kitűnik, hogy a „Dohány” egészen kivételes a maga nemében.

2025.03.22.

Vác rejtett látnivalója, a Hétkápolna kegytemplom

Egy váci barangolás során érdemes elsétálni a város déli részén található Ligetbe, amelynek szélén áll a különös nevű Hétkápolna. Az épülethez egy szép kálvária vezet, közelében pedig csodatévőnek tartott források fakadnak.

2025.03.18.

Hol állt a váci vár?

Ha Vác belvárosából elindulunk dél felé a Duna mellett, a Liget előtt nem sokkal egy dombon álló hatalmas templom tűnik fel. A templomot várfal veszi körbe, amelynek legmagasabb pontján egy szobor áll, karjait az ég felé emeli. Vajon ki ő, és mi lett az évszázadokig itt álló várral?

2025.03.13.

Az emlékmű, amit Pesten építettek fel, de Budán áll

Budapesten, a Széchenyi-hegy oldalában található Széchenyi-emlékmű eredetileg egészen más környezetben állt. Ybl Miklós a mai Hősök terére tervezte azt, de az 1896-os millenniumi év nagyszabású építkezései miatt új helyet kellett keresni számára.

2025.03.11.

Tudtad, hol van Budapest utolsó csősztornya?

Vannak a fővárosnak olyan részei, ahova, ha nem vagyunk éppen helyi lakosok, vagy nem akad ott konkrét dolgunk, jobbára csak átutazunk, merthogy azt gondoljuk, úgysincs ott semmi érdekes. Mutatunk egy egyedülálló gyöngyszemet a 10. kerületben, amiért érdemes egy kis kitérőt tenni Kőbányára.

2025.02.24.

Jókai nemcsak rajongott a természetért, de ismerte is azt

Kétszáz éve született Jókai Mór, a legolvasottabb magyar író. Az évforduló és a Jókai-emlékév alkalmából sorozatot indítunk, amelyben az író életében fontos szerepet játszó helyszíneket és a kevésbé ismert Jókait is bemutatjuk. Például a botanikust, akinek regényeiben hatszáznál több növényfaj szerepel, vagy a kertészt, aki csodakertet varázsolt a Svábhegyre.

2025.02.17.

Várak régen és most

Számos vár nyerte vissza régi fényét az utóbbi évtizedekben, de vajon milyennek látta ezeket a történelmi jelentőségű építményeket a múlt század embere? Képes időutazásunkon most ti is megnézhettek jó néhány várat egykori állapotában és napjainkban.

2025.02.13.

Különleges barokk műemlék Kőbánya szívében – Conti-kápolna

Tegye fel a kezét, akinek Kőbányáról a barokk jut az eszébe? A többség valószínűleg a téglagyárra, a gyógyszeriparra, a világos sörre, a Chinatownra vagy az izgalmas föld alatti pincerendszerre gondol, ha már, de a barokkra aligha. Pedig jelen van az is a X. kerületben, hiszen Kőbánya ütőerén, egy kis dombon áll a bájos „parasztbarokk” kápolna, amelynek egyik különlegessége a sok közül, hogy saját kezűleg építette egy 18. századi kőfaragómester.

2025.02.12.