Mérföldkő az Országos Kéktúra életében: megvan a tízezredik teljesítő
Hetvenkét év után talált gazdára a Magyar Természetjáró Szövetség által működtetett legendás túramozgalom, az Országos Kéktúra tízezredik jelvénye.
Tarts velünk egy madárlessel fűszerezett kirándulásra a Kéktúrázás Napján!
Nyüzsgő madárvilág, falusi hangulat szürkemarhákkal, kecskékkel és pulykákkal, valamint virágokkal és az ősz bogyós terméseivel színezett útvonal vár rád, ha csatlakozol hozzánk a Biharugra-Körösszakál szakaszra a Kéktúrázás Napján. A hajdani vadvízországot is érintő túrán egy természetvédelmi őr kísér majd minket, és mesél e természeti értékekben gazdag vidékről.
Ötödik alkalommal is várunk a Kéktúrázás Napjára!
Hamarosan indul a regisztráció a Magyar Természetjáró Szövetség ingyenes túrarendezvényére, a 2024-es Kéktúrázás Napjára.
Miért változik a kéktúra nyomvonala?
Az Országos Kéktúra nyomvonala nem állandó: rendszeresen előfordul, hogy gazdájának, a Magyar Természetjáró Szövetségnek módosítania kell rajta. A legfrissebb, zempléni példa apropóján bemutatjuk, hogy mi állhat egy változás hátterében, és milyen szempontok alapján, milyen folyamatot követve alakul ki az új nyomvonal.
Éjjel a pusztában – menedékek az Alföldi Kéktúra mentén
Bemutatjuk az Alföldi Kéktúra néhány éjszakázóhelyét. És bár az Országos Kékkör turisztikai felszereltsége éppen itt a legszegényebb, kint alvásra ideális kilátókat, erdőligeteket és pihenőhelyeket errefelé is találunk.
Geológiai kalauz készült az Országos Kéktúráról
A Börzsöny katasztrofális izzófelhői, a kréta kőzetek eldorádója, a kővé dermedt szerzetes – néhány cím, ami alapján biztosan nem ismernél rá az Országos Kéktúrára, pedig ha végigjártad, mindegyikkel találkoztál. És ahonnan idéztük őket: Geokéktúra címmel jelent meg a Turista Magazin korábbi rendszeres szerzőjének könyve, amely az ismert túraútvonal változatosságát annak földtudományi érdekességein keresztül mutatja be.
Kékvándor: különleges kiállítás nyílik Burger Barna kéktúrás fotóiból
A Magyar Természettudományi Múzeum Kupolacsarnokában 2024. április 18-án nyílik meg a Kékvándor című kiállítás Burger Barna emlékére, amelyen a neves, fiatalon elhunyt fotográfusnak az Országos Kéktúráról készített hangulatos képeit nézhetjük meg egy komplex installációba ágyazva. A kiállítás rendezője a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ.
A leggyakoribb hibák, ami miatt veszélybe kerülhet a Kéktúra-teljesítésed
Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló, tipikus hibákat, ami miatt a kéktúrás igazolófüzeted fennakadhat az ellenőrzésen.
Töretlen a kéktúrázás népszerűsége – 2023-ban is több mint 1300-an teljesítették a kéktúrákat
Továbbra is kiemelkedő a kéktúrákat sikeresen befejezők száma: a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) által működtetett három kéktúra teljesítéséért tavaly összesen 1305-en vehették át a megérdemelt kitűzőt és oklevelet.
Egy délután az ellenőrökkel, avagy mit csinál a Kéktúra Bizottság?
Az élményekkel teli országjárást követően jöhet a várva várt díjazás, az ikonikus kéktúrajelvény, feltéve, ha az igazolófüzet bírái mindent rendben találnak. Na de kik a kéktúraellenőrök, és hogyan zajlik a „meózás”? A Turista Magazin utánajárt, kik és hogyan ellenőrzik a leadott füzeteket, mielőtt hivatalosan is kéktúrateljesítőknek mondhatnánk magunkat.
„Indulj el egy úton…” – ismét lehet jelentkezni a népszerű iskolai vetélkedőre
December 12-ig lehet jelentkezni a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai támogatásával zajló, kéktúrás témájú versenyre, amelyre az általános iskola 3-8. évfolyamáról várják a négyfős csapatokat.
Kéktúrás termékek a Turistashopban
Ha kéktúrázol, vagy kéktúrás ismerősödnek keresel testhezálló ajándékot, van egy remek hírünk: számos kéktúrás termékünk közül választhatsz.
Rácsodálkozni a szarvasbőgésre – Egy 80 éves kéktúrázó kalandjai
Közel 80 évesen kezdett el kéktúrázni Ács Sándor Péter, akinek annyira megtetszett a műfaj, hogy másfél év alatt végig is ért a több mint 1100 km-es útvonalon. Októberi beérkezése után nem sokkal arról beszélgettünk vele, hogy elfoglalt nagypapaként, ráktúlélőként hogyan élte meg az egyedül túrázást, és mit adott neki a Kéktúra.
Értéket teremtett - Rockenbauer Pálra emlékezünk
A hazai televíziós ismeretterjesztés és természetfilmezés kiemelkedő alakja munkásságával napjainkban talán még nagyobb hatással van a hazai természetjárásra, mint életében.
Rockenbauer Pál-emlékhelyek a Kéktúra mentén
1987. november 26. óta nincs velünk Rockenbauer Pál, akinek neve örökre összeforrt a Kéktúrával. Ebből az alkalomból felidézzük, hol találkozhatunk emlékével a Kéktúrát járva.
Fél évszázad a Kéken
15 évesen kezdte, majd hosszabb megszakításokkal 52 éven át túrázott az Országos Kéktúrán. Közben hol a munka, hol a gyerekek nevelése vagy az élsportolóként űzött tájfutás vitte el a fókuszt, de idén szeptemberben végére ért a másfél millió lépésnek. Méghozzá Sümegen, ugyanott, ahol 1971-ben elkezdte. A túrázásról, az újrakezdésekről és az évtizedek alatt megtapasztalt változásokról beszélgettünk Takács Ágnessel.
Nők a Kéken – „És egyedül nem félsz?”
Ma már itthon is egyre többen hódolnak a szóló túrázásnak, de azért még ma is megállítják az egyszeri kéktúrázót, pláne, ha nő, hogy nem fél-e, és nem unalmas-e így egyedül. Olyan nőkkel beszélgettünk, akik egyedül járták vagy járják a Kéket, és szeretik ezt a műfajt, mert általa sok olyan élményben lehet részük, amit másképp nem élhetnének át.
Kéktúra inspirálta kalandregény – avagy mitől lesz kék a nyár?
Nemrég került a kezembe egy frissen megjelent ifjúsági regény, amibe kíváncsiságból belelapoztam – és annyira beszippantott a történet, hogy le sem tudtam tenni. Sz. Vágó Kinga #Kéknyár című könyve izgalmas, fordulatos, mókás, és emellett tanulságos nemcsak a kamaszok, hanem az idősebb korosztályok számára is.