Geológiai kalauz készült az Országos Kéktúráról
A Börzsöny katasztrofális izzófelhői, a kréta kőzetek eldorádója, a kővé dermedt szerzetes – néhány cím, ami alapján biztosan nem ismernél rá az Országos Kéktúrára, pedig ha végigjártad, mindegyikkel találkoztál. És ahonnan idéztük őket: Geokéktúra címmel jelent meg a Turista Magazin korábbi rendszeres szerzőjének könyve, amely az ismert túraútvonal változatosságát annak földtudományi érdekességein keresztül mutatja be.
Kékvándor: különleges kiállítás nyílik Burger Barna kéktúrás fotóiból
A Magyar Természettudományi Múzeum Kupolacsarnokában 2024. április 18-án nyílik meg a Kékvándor című kiállítás Burger Barna emlékére, amelyen a neves, fiatalon elhunyt fotográfusnak az Országos Kéktúráról készített hangulatos képeit nézhetjük meg egy komplex installációba ágyazva. A kiállítás rendezője a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ.
A leggyakoribb hibák, ami miatt veszélybe kerülhet a Kéktúra-teljesítésed
Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló, tipikus hibákat, ami miatt a kéktúrás igazolófüzeted fennakadhat az ellenőrzésen.
Töretlen a kéktúrázás népszerűsége – 2023-ban is több mint 1300-an teljesítették a kéktúrákat
Továbbra is kiemelkedő a kéktúrákat sikeresen befejezők száma: a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) által működtetett három kéktúra teljesítéséért tavaly összesen 1305-en vehették át a megérdemelt kitűzőt és oklevelet.
Egy délután az ellenőrökkel, avagy mit csinál a Kéktúra Bizottság?
Az élményekkel teli országjárást követően jöhet a várva várt díjazás, az ikonikus kéktúrajelvény, feltéve, ha az igazolófüzet bírái mindent rendben találnak. Na de kik a kéktúraellenőrök, és hogyan zajlik a „meózás”? A Turista Magazin utánajárt, kik és hogyan ellenőrzik a leadott füzeteket, mielőtt hivatalosan is kéktúrateljesítőknek mondhatnánk magunkat.
„Indulj el egy úton…” – ismét lehet jelentkezni a népszerű iskolai vetélkedőre
December 12-ig lehet jelentkezni a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai támogatásával zajló, kéktúrás témájú versenyre, amelyre az általános iskola 3-8. évfolyamáról várják a négyfős csapatokat.
Kéktúrás termékek a Turistashopban
Ha kéktúrázol, vagy kéktúrás ismerősödnek keresel testhezálló ajándékot, van egy remek hírünk: számos kéktúrás termékünk közül választhatsz.
Rácsodálkozni a szarvasbőgésre – Egy 80 éves kéktúrázó kalandjai
Közel 80 évesen kezdett el kéktúrázni Ács Sándor Péter, akinek annyira megtetszett a műfaj, hogy másfél év alatt végig is ért a több mint 1100 km-es útvonalon. Októberi beérkezése után nem sokkal arról beszélgettünk vele, hogy elfoglalt nagypapaként, ráktúlélőként hogyan élte meg az egyedül túrázást, és mit adott neki a Kéktúra.
Értéket teremtett - Rockenbauer Pálra emlékezünk
A hazai televíziós ismeretterjesztés és természetfilmezés kiemelkedő alakja munkásságával napjainkban talán még nagyobb hatással van a hazai természetjárásra, mint életében.
Rockenbauer Pál-emlékhelyek a Kéktúra mentén
1987. november 26. óta nincs velünk Rockenbauer Pál, akinek neve örökre összeforrt a Kéktúrával. Ebből az alkalomból felidézzük, hol találkozhatunk emlékével a Kéktúrát járva.
Fél évszázad a Kéken
15 évesen kezdte, majd hosszabb megszakításokkal 52 éven át túrázott az Országos Kéktúrán. Közben hol a munka, hol a gyerekek nevelése vagy az élsportolóként űzött tájfutás vitte el a fókuszt, de idén szeptemberben végére ért a másfél millió lépésnek. Méghozzá Sümegen, ugyanott, ahol 1971-ben elkezdte. A túrázásról, az újrakezdésekről és az évtizedek alatt megtapasztalt változásokról beszélgettünk Takács Ágnessel.
Nők a Kéken – „És egyedül nem félsz?”
Ma már itthon is egyre többen hódolnak a szóló túrázásnak, de azért még ma is megállítják az egyszeri kéktúrázót, pláne, ha nő, hogy nem fél-e, és nem unalmas-e így egyedül. Olyan nőkkel beszélgettünk, akik egyedül járták vagy járják a Kéket, és szeretik ezt a műfajt, mert általa sok olyan élményben lehet részük, amit másképp nem élhetnének át.
Kéktúra inspirálta kalandregény – avagy mitől lesz kék a nyár?
Nemrég került a kezembe egy frissen megjelent ifjúsági regény, amibe kíváncsiságból belelapoztam – és annyira beszippantott a történet, hogy le sem tudtam tenni. Sz. Vágó Kinga #Kéknyár című könyve izgalmas, fordulatos, mókás, és emellett tanulságos nemcsak a kamaszok, hanem az idősebb korosztályok számára is.
Rekordszámú résztvevő és nyárias idő A kéktúrázás napján
Közel négyezer résztvevő kéktúrázott egyszerre október második szombatján a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) által negyedszer megszervezett rendezvényen.
Idén is vár a Kéktúrázás Napja!
Az elmúlt három évhez hasonlóan idén is a túrázásról, egész pontosan a kéktúrázásról fog szólni október második szombatja. 2020 óta mostanra hagyománnyá vált a Magyar Természetjáró Szövetség szervezésében zajló, nagyszabású közösségi esemény, amely az egyre népszerűbb kéktúrázás ünnepeként fogható fel.
72 nap az Országos Kékkörön
Till Anilla nyáron egyvégtében végigjárta az Országos Kékkör 2550 kilométerét. Egy héttel a célba érés után beszélgettünk vele élete eddigi legnagyobb kihívásáról.
Feri bácsi és Forint kutya kalandjai a Kéken
Soós Ferenc kutyájával, Forinttal április végén indult útnak Hollóházáról, hogy egyvégtében végigjárja az Országos Kéktúrát (OKT). Egy elveszett telefonnak köszönhetően már nemcsak családja és barátai, hanem a kéktúrázók internetes közössége is szurkol a sikerükért. A Balaton-felvidéken csatlakoztunk hozzájuk egy rövid szakaszra.
Két dal közötti szünet – Ikertesók a Kéken
Közel 1200 km, 50 nap, 35 éjszaka sátorban. Zoli és Laci két átlagos srác, ikrek, elindultak hátizsákkal, és egyhuzamban legyalogolták az Országos Kéktúrát. Józan ész, semmi fakszni, csak egy hosszú túrázás nyugiban Írott-kőtől Hollóházáig. A kéktúrázókkal a sátrazás egyedi élményéről, a komfortzónán túli szabadságról beszélgettünk, és arról, miért a természetjárás a feltöltődés egyik legjobb módja.