Különös karácsonyi szokások a világ minden tájáról
El tudod képzelni a karácsonyt fenyőillat, szaloncukor, mennyből az angyal nélkül? Másnak pedig a KFC-s rántott csirke vagy épp egy kakáló farönk hozza meg az ünnepi hangulatot. Íme, néhány fura vagy egyenesen bizarr karácsonyi tradíció.
Télkedvelő növények – Adventi örökzöldek
Ugyan tél van, és hideg, de ez egyáltalán nem zavar minden növényt. Míg a nagy őszi színpompa után a lombhullató fák ilyentájt már csupasz ágaikat nyújtogatják a kékesszürke ég felé, addig az örökzöldek ideje épp most jött el. Az adventi időszakhoz pedig több örökzöld növény is köthető. A fenyők mellett talán a magyal, a tiszafa és a fagyöngy az a három növény, amelyek először eszünkbe juttatják a közelgő ünnepeket. Ismerkedjünk meg velük közelebbről.
A legédesebb karácsonyfadísz története: honnan jött a szaloncukor?
A szaloncukor ősét már a 14. században fogyasztották, de akkor még nem Magyarországon. Nézzük, honnan és hogyan került az elmaradhatatlan karácsonyi édesség a magyarok fájára.
Téli napforduló – amikor a fény legyőzi a sötétséget
Amikor a Nap a déli féltekén, a Baktérítő fölött delel, az északi féltekén elérkezik az év leghosszabb éjszakája. Ezután fokozatosan egyre több világosságban lesz részünk. A téli napforduló már sok ezer éve fontos fordulópont, amihez számos hagyomány és ünnep kötődött. Ezekből gyűjtöttünk össze párat.
Karácsonyi díszek, egyenesen a kertből
Ha valaki természetes alapanyagokból szeretne karácsonyi dekorációt készíteni, ma már remek ötleteket találhat az interneten. Néhány gally, szalag és toboz, és máris kész az ötletes dísz.
Tudod, hol található Magyarország egyetlen kegyeleti erdője?
Van a Gerecse lankái között a Bocsájtó-völgyben egy különleges erdő, ami nagyon más, mint a többi az országban. 2014 óta már hazánkban is elérhető a zöld temetkezés egy nem mindennapi formája, az emlékerdő. Ahol az elhunytak hamvai lebomló urnában egy fa gyökeréhez kerülnek, és ahol a hagyományos sírhelyek helyett méltóságteljes, öles fák állítanak emléket nekik.
Ki állította az első karácsonyfát?
És vajon hogyan jutott eszébe?
Gyógynövényes teák téli nyavalyákra
A téli időszakban nem könnyű elkerülni a betegségeket, de nem muszáj rögtön orvosságokhoz nyúlnunk. Teázni pedig mindig jó, főleg a hosszú téli estéken, és enyhébb betegségek esetén, kiegészítő kezelésként vagy épp megelőzésre percek alatt összedobhatunk egy melengető, gyógyító italt.
Ürítő farönk: az egyik legfurább karácsonyi szokás
Vegyél egy farönköt, rajzolj neki arcot, takargasd be, etesd meg minden nap, majd karácsonykor ütlegeld addig egy bottal, amíg össze nem csinálja magát, és keresd alatta az ajándékokat. Furán hangzik? Pedig egy többszáz éves karácsonyi hagyományról van szó.
Nyolc érdekesség a hazai erdők egyik legfurcsább madaráról
Kevés olyan rejtélyes madarunk van, mint az erdei szalonka. Még mindig igen keveset tudunk róla. Egyrészt, mert Magyarországon csak átvonul, másrészt, mert nagyon nehéz őt megtalálni. Rejtőszíne tökéletes, és kiválóan el tudja kerülni az embert. Jöjjön hát nyolc érdekesség a magyar erdők vándorló tündérmadaráról.
Fagyöngy – a karácsonyi varázsnövény
A fagyöngy nemcsak lakásdíszként tűnik fel karácsony közeledtével, de egy kedves szokás is kapcsolódik hozzá. Összeszedtünk néhány érdekességet erről a különös növényről.
Kvíz: Felismered ezeket a fenyőket képrészletről?
Benne vagy már a karácsonyi fenyővadászatban? Most virtuálisan is a fák nyomába eredhetsz. Kvízünkben csak egy részletet fedünk fel a fenyőből, ez alapján kell eldöntened, melyik fajhoz tartozhat.
Ragadozók a hóban – téli túlélési stratégiák
A tél az élővilág számára a túlélés egyik legnehezebb időszaka. A táplálékforrások beszűkülése mellett a csökkenő hőmérséklet, a rövidebb nappalok és a hóval borított táj is komoly megpróbáltatásokat okoz az állatoknak. A ragadozók számára különösen nehéz a zsákmány felkutatása és elejtése, miközben saját testhőmérsékletüket is fenn kell tartaniuk. Ezekre a nehézségekre az állatok különféle, jól bevált stratégiákkal alkalmazkodtak.
Ezekkel a rigókkal találkozhatsz télen
Vannak rigók, amelyekkel csak télen találkozhatunk hazánkban, és vannak olyanok is, amelyek dacolva az ösztöneikkel mégis nálunk telelnek. Lássuk, milyen rigókat leshetünk meg télen!
Ahol a legszebben ragyognak hazánkban a csillagok
A fényszennyezés az egész ökiszisztémára és az emberre nézve is problémát jelent, ám szerencsére vannak hazánkban olyan területek, ahol még mindig gyönyörűen látszanak a csillagok. Ezeket szeretnénk bemutatni.
Így telelnek a túzokkakasok
Gyönyörű példányokat videóztak le egy kisunsági repceföldön hazánk egyik legnagyobb testű röpképes madárfajából.
Az év legboszorkányosabb napja: december 13., Luca-nap
Talán nincs is még egy olyan babonás és boszorkányos nap az évben, mint december 13-a. Ráadásul idén még péntekre is esik. De mi közük van a boszorkányoknak Luca napjához? Mi az, amit csináljunk, vagy inkább ne csináljunk ezen a furcsa szokásokkal és hiedelmekkel teli napon? Összeszedtük a legfontosabbakat.
Katica télen?
Mit keres a hóban egy katica? Egyáltalán katica ez, vagy valami más? Érdekes fotóra bukkantunk, amely sok kérdést vetett fel bennünk, a válaszok mellett pedig tévhiteket is tisztáztunk a katicákkal kapcsolatban.