Ingyenes ellenőrzéssel megelőzhető a gombamérgezés
Megnéztük, hogy miként zajlik egy ingyenes gombabevizsgálás egy forgalmas budai piacon. Elképesztő gombák, spontán barátkozás, a nap végére pedig tizenöt zsáknyi összegyűlt hulladék.
Egy élőlény nem lehet üzenőfal!
Fatörzsbe vésett neveket és monogramokat valószínűleg már mindenki látott, mostanában viszont az is egyre gyakrabban előfordul, hogy az élő fákba különböző ábrákat vésnek. Biztosan sejted, hogy ez nem tesz jót a növénynek, most azt is kifejtjük, miért, és megpróbálunk utánajárni, mi készteti arra az embert, hogy nyomot hagyjon a természetben.
Tudod, hogy miért áll Kéktúra-emlékmű ott, ahol nem is vezet a kéktúra?
Az Országos Kéktúra két végpontja az idők folyamán többször is változott, hol a fejlődés, hol a történelem változásai miatt.
Melyik fa termése hasonlít egy teniszlabdára?
Bár már évszázadok óta jelen van Magyarországon, sokan még mindig nem ismerik ezt a fafajt, pedig rengeteg becenevet is kapott: hívják lócitromnak, majomagynak, fustelfának, vadnarancsnak, narancsfának, őszi narancsnak és sárgafának is.
Muflonok feszülnek egymásnak az őszi erdőben
Novemberben a természet csendjét időnként messze hangzó csattanások zaja veri fel. Valahol muflonkosok küzdenek egymással. A gímszarvasok bőgése, a dámok barcogása után ugyanis most a muflonok berregése zajlik.
Mit rejt a Kőris-hegy óriási golflabdája?
A Bakony legmagasabb hegyén található hófehér gömbkupola már messziről is elég rejtélyesnek tűnik, és ez közelről, a szomszédos kilátóból szemlélve sem változik. Mi célt szolgál ez a futurisztikus objektum?
Tudod, miért lett épp ilyen formája Cserépfalu kilátójának?
A Bükkalján megbújó kis települést számos ok miatt érdemes felkeresni. Az egyik a falu feletti Berezd-tetőn álló, formabontó külsejű kilátó, ami nem pusztán esztétikai megfontolásokból lett épp ilyen. Formája nagyon is konkrét utalás a Bükkalja titokzatos látnivalóira.
Így segítenek nekünk a barlangok meggyógyulni
Már az ókorban, majd később a középkorban is sok-sok olyan írásos emlék maradt ránk, amely arról regélt, hogy az emberek bizonyos barlangokból kijőve az egészségük javulását tapasztalták. Nem csoda, hogy amint a történetük a szóbeszéddel szárnyra kelt, az adott barlang nagyon hamar zarándokhellyé vagy akár szent hellyé is válhatott. Manapság a modern tudománynak köszönhetően már sokkal mélyebb ismereteink vannak arról, hogy miért enyhülnek az emberek reumatikus, illetve légzőszervi panaszai egy-egy barlangkúrát követően.
Ahol az öreg lovak boldogan élnek
A Bakony hegyei között, félúton Bakonybél és Zirc között van egy idilli környezetben fekvő birtok. Szépalmapusztán nemcsak az idelátogató vendégek és túrázók, de az itt élő mentett és idős állatok is jól érezhetik magukat.
Ne kerülj célkeresztbe!
Itt az őszi vadászidény, és egyre több olyan hír jelenik meg, amelyek különböző erdőterületek lezárásáról szólnak. Annak jártunk utána, hogy mit tehet ilyenkor egy természetjáró.
Tíz irritáló dolog, amivel a természetjárók találkozhatnak
Kutyák póráz nélkül, összekaristolt fatörzsek, szeméttel teledobált tűzrakók, és mobil hangszórók bömböltetése is felkerült szerkesztőségünk listájára, amit csak komoly önmegtartóztatás után tudtunk tízre szűkíteni.
Kvíz: Mennyire ismered Magyarország térképét?
Ha szívesen böngészed a térképet, kedvenc tantárgyad a földrajz volt, és nem esel kétségbe, ha útközben összezavarodik a GPS, akkor ez a kvíz neked szól. Virtuális utazás a térképen, Felsőszölnöktől Garbolcig, Füzértől Kásádig.
Tudtad, mi köze van a rómaiaknak a bakonyi Római fürdőhöz?
A Keleti-Bakony egyik legszebb helyének tartják a Bakonynána közelében található Római fürdő néven ismert vízesést. De vajon tényleg fürödtek ott a rómaiak?
Tudtad, miért „kalaposak” a Bozsok környéki kövek?
A Kőszegi-hegység leglátványosabb geológiai képződményeiről beszélünk, melyek lenyűgöző formáit a Kéktúra is érinti.
A Halloween jelképei, a denevérek: babonák és valóság
Október 31. közeledtével egy állat különösen sok figyelmet kap: a denevér. Vajon miért vált a Halloween és a sötétség szimbólumává? Mit lehet tudni a vérszopó denevérekről? Mi köze mindennek az erdélyi grófhoz, Drakulához? Cikkünkből kiderül.
A növényvilág időjósai
A különféle természetközeli népek nemcsak az állatoknak, hanem a növényvilágnak is különleges időjós szerepet nyilvánítottak. Azok, akik szeretik a növényeket, szeretnek kirándulni az erdőkben és réteken, netán szívesen kertészkednek, könnyűszerrel felfigyelhetnek egy-egy növény időjárást előre jelző képességére.
Tudod, melyik hazánk „legbátrabb faluja”?
A megtisztelő megnevezést az Országgyűlés 2008-ban adományozta a Vas vármegyei kis településnek.
Mindent az őszi gombaszezonról
Hogyan álljak neki a gombagyűjtésnek? Hová induljak? Milyen gombát érdemes hazavinnem? Milyen ételet készítsek a zsákmányból? Hogyan kerüljem el a mérgezést? Mik is a gombák valójában és mire képesek? Mindezekre választ kaphatsz a Turista Magazin őszi, gomba témájú cikkeiből. Most egy helyen megtalálod őket.