
Ha nincs hó a Kárpátokban, azt az Alföld is megérzi
Egy új filmsorozat a hazai vízgazdálkodás problémáit járja körül szakemberek segítségével. A Kárpátalján forgatott első részben a készítők a Tisza-forrásvidékén kerestek magyarázatokat és havat. Ez utóbbit alig-alig találtak márciusban.

Feltúrt sziklagyepek, lerágott csemeték – vadkárok a természetben
A szarvasok rágnak, a vaddisznók túrnak, a muflonok taposnak. Ezzel önmagában nincs is baj, senki nem várja el tőlük, hogy napfénnyel táplálkozzanak és lebegve járják az erdőt. A probléma a mennyiséggel van, és persze az emberrel, aki beleavatkozott a természetes folyamatokba.

Ijesztően hatalmas, mégis békés a kék fadongó
Európa egyik legnagyobb méhfaja, a kék fadongó sokakban rémületet kelthet hatalmas méretével, de a félelem teljesen alaptalan, mert a kékes színben játszó fekete órás teljesen ártalmatlan. De hol találkozhatsz vele?

Tudtad, hogy a mókus is fészket épít?
A mókusokkal kapcsolatban több tévhit is él a köztudatban, az egyik az, hogy téli álmot alszanak, a másik pedig, hogy csak odukban laknak.

Kvíz: Mennyire ismered Magyarország térképét?
Ha szívesen böngészed a térképet, kedvenc tantárgyad a földrajz volt, és nem esel kétségbe, ha útközben összezavarodik a GPS, akkor ez a kvíz neked szól. Virtuális utazás a térképen, Felsőszölnöktől Garbolcig, Füzértől Kásádig.

Madárfiókát találtál? Nem biztos, hogy meg kell mentened!
Fontos megérteni, hogy a felelős magatartás nem a madarak bármi áron való megmentése, hiszen ezzel sokszor éppen a természet ellen teszünk.

Sem a vakcina, sem a fertőtlenítés nem segít a száj- és körömfájás-járványon
Körülbelül egy hónapja mutatták ki először a vírust Magyarországon, azóta pedig sorra zárnak be az állatbemutatóhelyek, a nemzeti parki rendezvényeket törlik, sőt, egyes turistautakat és tanösvényeket is kerülnünk kell. A betegség ráadásul azóta több helyen felbukkant. Mit kell tudni a ragadós száj- és körömfájásról, miért nem jó megoldás a vakcinázás, és mi történik, ha a vadon élő állatok is elkapják? Körbejártuk a témát.

Vajon honnan tudják a madarak, merre kell menniük?
Tavasszal és ősszel madarak milliói vándorolnak délről északra, vagy épp fordítva, hogy eljussanak megszokott költő- vagy telelőhelyükre. De vajon honnan tudják, hogy pontosan merre kell repülniük?

Miért építenek a méhek hatszöges viaszsejtet?
Ezek a szorgos lények nem véletlenül alakítják ki méhlakásaikat ilyen formájúra: a hatszög több szempontból is a legjobb választás.

A jég alatt is dúl a szerelem
Nem szokatlan, hogy a tavaszi fagyos hajnalokon a jég alatt sem lankad a párosodási kedv. A Bükki Nemzeti Park munkatársa csíkbogarak nászát vette videóra, akik sem a jégtől, sem a kamerától nem jöttek zavarba.

Tényleg megvakulsz, ha szembepisil a béka?
Még a fülemben cseng nagyanyám hangja, aki figyelmeztet, miközben gyerekként az udvaron bohóckodok, hogy ne fogjam meg a varangyot, mert a szemembe fog pisilni, akkor pedig megvakulok.

Láttál már boszorkánykört?
Ezek a látványos gombakörök elsősorban erdőkben, ritkábban mezőn jelennek meg, az elnevezés pedig a középkori hiedelemből származik.

Gombaelőszezon – tavaszi fajok
Mire jó a tavaszi eső? Például arra, hogy előcsalogassa a gombákat. Vannak olyan fajok, amelyeket már márciustól lehet gyűjteni, a májusi gombaszezon berobbanásáig bőven van mit rakni a kosárba.

Cinkota rejtett kincse – a Caprera-patak
Én azt hittem, a Turista Magazinban már szinte minden budapesti látnivalóról esett szó, ezért meglepve tapasztaltam, hogy a lakóhelyem közvetlen közelében húzódó cinkotai Caprera-patakról még nem. Pedig nem is gondolnánk, mennyi rejtett kincset fedezhetünk föl a csupán 2 km hosszú vízfolyás mentén. Lelkemben lobogó lokálpatriotizmussal írtam meg ezt a cikket, amelyben bemutatjuk a patak minden titkát, szó lesz egy különös grófnőről, elhagyott fürdőkről, medencében parkoló autókról és sok egyébről.

Mi az a bima?
A zsinagógák egyik hagyományos eleméről van szó.

Melyik a Mátra legmagasabban fekvő várromja?
A tengerszint felett 837 méteren fekvő erősségnek mára csak nyomai látszanak. Sáncai aránylag jól kivehetők, de történetét egyáltalán nem ismerjük.

Kvíz: felismered a kirándulóhelyeket régi fotókról?
Panoráma, várrom, turistaház, tó. Mutatunk egy régi képet Fortepanról, és mondd meg, hol járunk!

Történetek az árnyékszékről a középkorból
Ki gondolná, hogy egyes középkori várak romantikus tornyaiban nem ábrándos szemű, szőke királykisasszonyok ücsörögtek, hanem valaki, aki éppen a nagydolgát végezte? Cikkünkből kiderül, melyik várat vették be a vécén keresztül, és az is, hogy miért előzte meg a korát Füzér.