Medveállatkák - a mikroszkopikus túlélőművészek

A medveállatkák apró, mikroszkopikus lények, amelyek híresek lenyűgöző túlélőképességükről. Szinte minden elképzelhető helyen megtalálhatók a Földön, a sarkvidéki jégtakaróktól az esőerdők talajáig. A Tardigrada tudományos nevüket 1776-ban kapták, melynek jelentése „lassan lépkedő”.

2025.01.20.

A mohák csodálatos világa

A mohákkal sokfelé találkozhatunk, erdőkben, sziklákon, háztetőkön, de akár a legzordabb betondzsungelekben is láthatjuk őket. Ott vannak szinte mindenhol, mégis keveset tudunk róluk. Pedig nemcsak szépek és nagy túlélők, de a mohaerdők mélyén egy külön kis univerzum is rejtőzik.

2025.01.19.

Miért nem fagy meg a madarak lába télen?

Biztosan sokan elgondolkoztatok már azon, vajon hogyan bírják elviselni az úszkálást a jéghideg vízben és a sétálgatást a hóban a csupasz lábú madarak. Természetesen mindenre van válasz, amit most el is árulunk nektek.

2025.01.16.

Mitől csoda ez a bogyó?

Mintha valami csodás erő ragasztotta volna oda a szúrós csodabogyó piros terméseit a levelekhez. De nem minden levél az, ami annak látszik, és ebben az esetben a csoda helyett is más magyarázatot kell keresünk.

2025.01.15.

Fura szerzetek Magyarországról

Az alábbi, különös élőlényekben az a közös, hogy nem a világ egy távoli, egzotikus pontján élnek, hanem itt, Magyarországon, és némi szerencsével találkozhatunk is velük a természetben.

2025.01.08.

Tengelic - színpompa pintymódra

Magyarország legszínpompásabb madarai közé tartozik a más fajokkal gyakorlatilag összetéveszthetetlen, alacsony tengerszint feletti magasságon fekvő lomberdőkben, ültetett fenyvesekben, gyümölcsösökben, szőlőkben, parkokban és kertekben egyaránt előforduló tengelic, amelyet jellegzetes hívóhangja után stiglic néven ismer a népnyelv.

2025.01.07.

Miért különleges vízkereszt napja?

Január hatodika vízkereszt napja. Sokan hallottak már róla, de hogy mi köze van a vízhez és a kereszthez, arról keveseknek van fogalma. Utánajártunk, mit is ünneplünk valójában ezen a jelentős napon.

2025.01.06.

A leghíresebb bihargó - A bihari turizmus atyja

Mikor a természetjárást sokan még inkább afféle furcsa hóbortnak tartották, Czárán Gyula már megszállottan kutatta a bihari hegyeket. Barlangokat tárt fel, turistautakat épített, könyveket írt, túrákat vezetett és sok-sok emberrel ismertette meg ezt gyönyörű vidéket.

2025.01.06.